Kaczyński: Warszawa może utrzymać się w 20. najlepszych dla biznesu miast w Europie

opublikowano: 05-10-2004, 16:13

Warszawa ma szanse na utrzymanie się w pierwszej dwudziestce europejskich miast najatrakcyjniejszych dla biznesu według rankingu "European Cities Monitor" (ECM) - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej prezydent Warszawy Lech Kaczyński.

"Mamy nadzieję, że za następne dwa lata będziemy bardzo mocno usytuowani w pierwszej dwudziestce" - powiedział prezydent. "Trzeba bardzo dbać o to, by ten sukces (awans w rankingu ECM o dwa miejsca - PAP) utrzymać" - dodał.

W tegorocznym raporcie Warszawa zajęła 20. miejsce wśród 30 miast europejskich najatrakcyjniejszych dla biznesu. Awansowała z 22. miejsca w zeszłym roku. W 2002 r. Warszawa zajmowała 26. pozycję pod względem atrakcyjności dla biznesu.

"Będziemy kontynuować to, co robimy" - odpowiedział Kaczyński na pytanie, co należy zrobić dla poprawy pozycji Warszawy w rankingu.

Dodał, że chodzi m.in. poprawę stanu komunikacji.

"Musimy przede wszystkim poprawić komunikację miejską, musimy poprawić infrastrukturę" - powiedział prezydent.

"Ja myślę, że zrobimy dalszy postęp w sprawie bezpieczeństwa w mieście i w sprawie korupcji" - powiedział Kaczyński. "Będziemy się też starali poprawić estetykę miasta" - dodał.

Warszawa w tegorocznym raporcie jest na pierwszym miejscu pod względem niskich kosztów pracy i opłacalności inwestycji w stosunku do pieniędzy wydanych na wynajem powierzchni biurowej (awans z 7. miejsca w 2003 r.), ósmym pod względem dostępności powierzchni biurowej (awans z miejsca 10.) oraz szesnastym pod względem dostępności kwalifikowanej kadry na miejscu (awans z 26. pozycji).

W tegorocznej edycji raportu Warszawa odnotowała spadek tylko w jednym rankingu: jakości usług telekomunikacyjnych (z 25. miejsca zajmowanego w 2003 r. na 26. w 2004 r.).

Najlepszymi miastami w Europie pod względem ulokowania biznesu po raz kolejny z rzędu okazały się Londyn, Paryż i Frankfurt.

Raport "European Cities Monitor" to coroczne badanie przeprowadzane przez firmę Cushman&Wakefield Healey&Baker (C&W/H&B) od 1990 roku. Prowadzone jest w oparciu o wywiady z menedżerami wyższego szczebla i członkami zarządów 500 największych firm w Europie.

Cushman&Wakefield Healey&Baker to jedna z czołowych firm doradczych w dziedzinie nieruchomości komercyjnych. Ma swoje biura w 48 krajach świata.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kaczyński: Warszawa może utrzymać się w 20. najlepszych dla biznesu miast w Europie