Kaganek ekonomicznej oświaty

Urszula Zalewska
opublikowano: 06-03-2006, 00:00

Indeks, ten giełdowy, niewiele ma wspólnego ze studentami.

Uszycie portfela jest prostsze niż stworzenie portfela giełdowego. Od 8 marca TVP uczyć będzie przeciętnego Polaka ekonomii.

Sobotni poranek. Budynek Giełdy Papierów Wartościowych. Na warszawskim parkiecie trwa właśnie nagranie nowego programu ekonomicznego telewizji publicznej — Twój Portfel.

— Trzeba opowiadać o sprawach skomplikowanych prostymi słowami i zachęcać obrazem. Zawsze mówię, że pierwszy temat przygotowuje się dla Grzelakowej spod Zamościa, kobiety po pięćdziesiątce. Niech zapowiedź spowoduje, że przestanie zmywać; potem ma wytrzeć ręce i zacząć oglądać — tak metodę na dobry program ekonomiczny opisywał nam niedawno Sławomir Matczak, wydawca Biznesu w TVP 2.

Prostym językiem

Twórcy Twojego Portfela wzięli to sobie do serca. W tym przypadku Grzelakowa ma od 16 do 49 lat, kilkaset złotych oszczędności i poza lokatą bankową nie zna innych sposobów na ich pomnożenie.

— Chcemy pokazać widzom, że rynek daje wiele możliwości lokowania pieniędzy. Jednocześnie staramy się wytłumaczyć im egzotycznie brzmiącą giełdową terminologię. To swoiste uzupełnienie dla dwójkowego Biznesu. Dzięki programowi widzom łatwiej będzie zrozumieć informacje prezentowane po głównej Panoramie — mówi Piotr Poraj--Poleski, prowadzący program.

Koncentracja na potrzebach i poziomie wiedzy przeciętnego Polaka ma odróżniać nowy program od magazynów ekonomicznych pokazywanych zarówno w telewizji publicznej (Plus Minus, Biznes), jak i stacjach komercyjnych (Bilans, Firma w TVN i TVN24 czy Biznes Wydarzenia w Polsacie). Większość z nich ma charakter informacyjny — specjaliści interpretują wydarzenia rynkowe, analizują dane ekonomiczne, komentują. Nierzadko językiem zbyt skomplikowanym dla Grzelakowej. Trzeba jednak przyznać, że ukłon w stronę tej grupy odbiorców wykonali także ostatnio twórcy jedynkowego Plusa Minusa. Od marca magazyn prezentowany jest w nowej — wirtualnej i trójwymiarowej szacie graficznej oraz odświeżonej scenografii. Jeśli chodzi o merytorykę — więcej uwagi poświęcono finansom osobistym. Czyżby nieśmiała konkurencja między publicznymi kanałami?

Wielki brat

W gotowych już dziesięciu odcinkach programu Twój portfel, które będą emitowane przed popołudniową Panoramą o 16.00, Piotr Poraj- -Poleski wraz z Anną Karną, prezenterką TV Polonia i TVP1, tłumaczyć będą niuanse inwestowania na giełdzie papierów wartościowych.

— Okazuje się, że wiele osób naprawdę nie ma pojęcia o możliwościach zarówno rynku kapitałowego, jak i finansowego — uważa Piotr Poraj-Poleski.

Całość będzie podana w 5-minutowych klipowych programach, wypełnionych rozmowami z ekspertami. W każdym odcinku padnie pytanie konkursowe dotyczące prezentowanych zagadnień. Piotr Poraj-Poleski podkreśla, że program ma zainteresować przede wszystkim ludzi młodych — stąd jego formuła. Prezenter, ubrany w czerwone szelki, to wielki brat, który obserwuje wędrówki po biurach maklerskich i rozmowy Anny Karnej.

— Kolejne odcinki będą dotyczyć kredytów hipotecznych, przygotowywania budżetu domowego — zapowiada Piotr Poraj-Poleski.

Twój portfel nie będzie jednak tylko finansowym elementarzem. Pasek w dole ekranu z notowaniami, adresami instytucji rynku kapitałowego będzie przydatny, zdaniem twórców, dla początkującego inwestora.

Jak Janda

Kamera! Akcja! Reżyser programu — dokumentalista Krzysztof Makowski — zarządził właśnie nagranie kolejnego dubla. Anna Karna i Piotr Poraj-Poleski po raz kolejny na tle ekranu z notowaniami giełdowymi recytują wyuczone kwestie.

— Po jedenastym dublu zapamiętasz wreszcie tekst. Jak Janda — ona też uczyła się tekstu przez duble — żartuje z Piotra Poraja-Poleskiego Krzysztof Makowski.

W tym samym czasie Joanna Wolniewicz z Fundacji Edukacji Rynku Kapitałowego (FERK) omawia z twórcami scenariusze odcinków. FERK, fundacja powołana przez Giełdę Papierów Wartościowych, jest partnerem merytorycznym programu. To związani z nią — i nie tylko — specjaliści wyjaśniać będą, czym różni się akcja od obligacji, jak czytać giełdowe indeksy, co znaczy dla spółki obecność na parkiecie. W ostatnim odcinku podpowiedzą, jak zostać maklerem giełdowym czy doradcą inwestycyjnym. Hanna Szczepańska, wicedyrektor FERK, wymienia nazwiska ekspertów — Piotra Szeligi, wiceprezesa Giełdy Papierów Wartościowych, Mirosława Kachniewskiego, dyrektora Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, czy Marka Zubera z Internetowego Domu Maklerskiego.

— Chcemy dotrzeć z wiedzą o rynku kapitałowym do młodych ludzi. Stąd pora emisji w paśmie edukacyjnym — nietypowa dla magazynów ekonomicznych — mówi Hanna Szczepańska.

Czy naród połknie bakcyla giełdowego? Odpowiedź 8 marca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula Zalewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Prawo / Kaganek ekonomicznej oświaty