Kalata: brak środków na projekt waloryzacji rent i emerytur

(Tadeusz Stasiuk)
30-10-2006, 14:05

W budżetu brakuje 660 mln zł na realizację ustawy o corocznej waloryzacji rent i emerytur oraz przyspieszenia likwidacji tzw. starego portfela.

Według minister pracy i polityki społecznej Anny Kalaty, w projekcie przyszłorocznego budżetu brakuje 660 mln zł na realizację przygotowanego przez resort pracy i polityki społecznej projektu ustawy o corocznej waloryzacji rent i emerytur oraz przyspieszenia likwidacji tzw. starego portfela.

Jak wyjaśniła Kalata na poniedziałkowej konferencji prasowej, propozycja resortu przewiduje, iż waloryzacja byłaby naliczana według wskaźnika inflacji powiększonego o 20 proc. wskaźnika wzrostu płac. Przypomniała, że minister finansów Zyta Gilowska chce, aby waloryzacja uwzględniała nie 20, ale 5 proc. tego wskaźnika.

"Na realizację projektu resortu potrzeba 3 mld 230 mln zł, a w budżecie jest 2 mld 570 mln zł. Brakuje więc 660 mln zł. Prowadzimy w tej sprawie rozmowy" - dodała Kalata.

Kalata poinformowała, że ministerstwo pracuje nad rozwiązaniami ustawowymi, które dadzą możliwość wychodzenia z Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) osobom, którym członkostwo w OFE uniemożliwia przechodzenie na wcześniejsze emerytury.

Minister, pytana o ułatwienia dla spółdzielni socjalnych, powiedziała, że resort w przygotowywanym projekcie ustawy o rynku pracy rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania, aby osoby, które będą chciały tworzyć spółdzielnie socjalne, miały możliwość korzystania ze specjalnych dotacji i pożyczek.

Kalata przypomniała, że w ubiegłym tygodniu rząd przyjął przygotowany przez Ministerstwo Pracy projekt nowelizacji ustawy o zatrudnieniu socjalnym, dotyczący m.in. Centrów Integracji Społecznej (CIS). W Polsce na ok. 370 powiatów i 2,5 tys. gmin funkcjonuje zaledwie 45 Centrów Integracji Społecznej; w tym 22 utworzonych z inicjatywy samorządów gminnych, a 23 - organizacji pozarządowych.

"74 proc. osób, które się tam edukowały i wychodziły z długotrwałego bezrobocia, znalazło zatrudnienie na otwartym rynku pracy, dlatego należy wspierać centra. Chcemy, aby w każdym powiecie było takie centrum" - powiedziała Kalata.

Podkreśliła, że w nowelizacji przewidziano m.in. możliwość otrzymania przez organizacje pozarządowe dotacji od marszałka województwa na wyposażenie tworzonego ośrodka. Nowela zakłada także objęcie uczestników zajęć ubezpieczeniem społecznym z funduszu pracy.

Kalata odniosła się także do zapowiedzi rządu o otwarciu od 1 stycznia 2007 r. rynku pracy dla nowych członków Unii Europejskiej: Rumunii i Bułgarii. Podkreśliła, że resort nie spodziewa się "zalewu" osób do pracy. "Emigracja zarobkowa z tych krajów raczej odbywa się do krajów śródziemnomorskich, a nie na północ Europy" - dodała.

Według minister, wskaźnik bezrobocia do końca roku może wzrosnąć, ale nie powinien przekroczyć 16 proc. (DI, PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kalata: brak środków na projekt waloryzacji rent i emerytur