Kalata: pieniądze z OFE dziedziczone do przejścia na emeryturę

(Marek Druś)
opublikowano: 30-11-2006, 12:22

Jest to zgodne z obecnie obowiązującymi przepisami o OFE, których resort pracy nie zamierza zmieniać, zapowiedziała min. Anna Kalata.

Pieniądze gromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych na wypłaty emerytur z II filara mogą być dziedziczone tylko wtedy, gdy członek OFE umrze przed przejściem na emeryturę. Resort pracy i polityki społecznej nie zamierza zmieniać takiego rozwiązania - poinformowała w czwartek szefowa resortu Anna Kalata.

Jak wyjaśniła na konferencji prasowej, takie rozwiązanie wynika z obecnie obowiązujących przepisów o OFE. Środki zgromadzone przez członka OFE, który umrze już po przejściu na emeryturę, nie są dziedziczone. Minister odniosła się w ten sposób do doniesień mediów o opracowywaniu przez resort zasad wypłat pieniędzy z II filara i zmian dotyczących dziedziczenia.

Minister przypomniała, że resort w ubiegłym tygodniu przygotował założenia do ustawy o wypłacie emerytur z II filara, w których jako instytucję wypłacającą i zarządzającą pieniędzmi z OFE wskazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

W założeniach, które trafiły obecnie do konsultacji społecznych, przyjęto, że członek OFE, który osiągnie wiek emerytalny, składałby wniosek o przyznanie emerytury wyłącznie do ZUS. OFE wpłacałby zgromadzone na koncie tego klienta pieniądze do specjalnego Funduszu Emerytur Kapitałowych (FEK), zarządzanego przez ZUS. Ten wydawałby decyzję o przyznaniu dwóch emerytur - jednej z OFE, drugiej z tytułu kapitału zgromadzonego w Zakładzie. Świadczenia byłyby wypłacane łącznie.

Wysokość emerytury z OFE miałby ustalać ZUS, dzieląc kwotę oszczędności zgromadzonych w II filarze przez dalszą oczekiwaną długość życia, odrębną dla każdej płci. FEK nie tylko odpowiadałby za wypłatę świadczeń, ale także inwestował środki, trafiające do niego z OFE.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Kalata poinformowała, że według wstępnych wyliczeń resortu, koszty obsługi wypłat przez ZUS wyniosłyby do 1 proc. zgromadzonych środków. Nie są natomiast jeszcze znane wyliczenia co do kosztów zarządzania pieniędzmi.

Dodała, że "prywatne firmy za wypłatę emerytur mogłyby pobierać do 7 proc. naszych pieniędzy".

Także dyrektor departamentu ubezpieczeń społecznych MPiPS Marek Bucior wyjaśniał, że doświadczenia innych krajów wskazują, że ZUS pobierze niższe opłaty za koszty wypłat i zarządzania pieniędzmi, niż prywatne firmy. Podkreślił, że rolą OFE jest zbieranie środków i ich pomnażanie, zaś aby wypłacać emerytury, musiałyby przekształcić się w towarzystwa ubezpieczeń na życie.

Kalata po raz kolejny zapewniła, że ZUS - jako instytucja zarządzająca środkami zgromadzonymi z OFE i wypłacająca emerytury z II filara - będzie gwarantował wypłatę jak najwyższych świadczeń. Podkreślała, że ZUS ma już odpowiednią infrastrukturę i jest skuteczny w zarządzaniu pieniędzmi. Jako przykład podała wyodrębniony w ZUS fundusz rezerwy demograficznej, który - w jej ocenie - osiąga dobre wyniki.

Minister przypomniała, że pierwsze emerytury z II filara będą wypłacane od 2009 r.

Kalata zapowiedziała ponadto, że jeszcze w grudniu resort przygotuje założenia do ustawy o emeryturach pomostowych, a projekt ustawy będzie gotowy w pierwszym kwartale 2007 roku. Dodała, że resort "zmierza w kierunku utrzymania obecnie obowiązującej listy zawodów, które uprawniają do wcześniejszej emerytury".

(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane