Kalejdoskop Pulsu – 22 maja 2006

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 22-05-2006, 08:11

Polskie reformy stanęły. Nie udało nam się uzdrowić finansów publicznych, nie dokończyliśmy reformy podatkowej, a rynek pracy nie jest zliberalizowany. Reform przerywać nie można, gdyż właśnie ci, którzy to robią, są pozbawieni wrażliwości społecznej - przecież zabierają ludziom miejsca pracy.

Polskie reformy stanęły. Nie udało nam się uzdrowić finansów publicznych, nie dokończyliśmy reformy podatkowej, a rynek pracy nie jest zliberalizowany. Reform przerywać nie można, gdyż właśnie ci, którzy to robią, są pozbawieni wrażliwości społecznej - przecież zabierają ludziom miejsca pracy. Trzeba jednak skończyć z populizmem i zbudować w społeczeństwie poparcie dla rozsądnej polityki. Wtedy nawet populiści muszą stać się liberałami. Ale jak z populistów zrobić liberałów? O tym i nie tylko w wywiadzie z Leszkiem Balcerowiczem, prezesem NBP, który na łamach "PB" ocenia przebieg reform rynkowych w Polsce.

Wobec coraz częściej występujących problemów nieterminowego regulowania płatności przez kontrahentów, przedsiębiorcy zmuszeni są do poszukiwania zewnętrznych źródeł finansowania. Usługa faktoringu z roku na rok zyskuje popularność na naszym rynku i przynosi wymierne korzyści przedsiębiorstwom. W odpowiedzi na rosnącą, lecz jeszcze niewystarczającą wiedzę o faktoringu, powstał Ranking Faktor 2005. Już dziś Puls Biznesu prezentuje wyniki rankingu przygotowanego przez redakcję Portalu finansowego IPO.pl. ranking jest również dostępny na stronach pb.pl i ipo.pl.

Wiele wskazuje na to, że powiązana z Grupą Tan-Viet sieć Rojal Market wkrótce zakończy działalność. Do akcji wkroczył windykator. Grupa handlowa Tan-Viet, którą zbudował Tao Ngoc Tu — absolwent Politechniki Gdańskiej wietnamskiego pochodzenia — znana jest w Polsce głównie z dystrybucji żywności orientalnej, m.in. zupek błyskawicznych z makaronem marki Vifon czy sosów Tao Tao. Jej działalność jest jednak znacznie szersza. Tan-Viet ma m.in. udziały w pomorskiej sieci supermarketów Rojal Market, która właśnie stanęła na skraju bankructwa. Więcej w poniedziałkowym „PB” oraz tutaj.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane