Kalendarium inwestora

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 24-07-2016, 22:00

Tym będą żyły rynki

Poniedziałek

Poniedziałkowe kalendarium makroekonomiczne nie jest zbyt bogate. Z danych światowych na uwagę zasługują przede wszystkim wyniki japońskiego handlu zagranicznego (1.50) oraz niemiecki indeks instytutu Ifo (10) odzwierciedlający nastroje przedsiębiorców. Z polskiej perspektywy najistotniejsze będą dane o stopie bezrobocia (10), które przedstawi GUS. Z wcześniejszych wyliczeń Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że w czerwcu odsetek bezrobotnych wyniósł 8,8 proc. i był najniższy od prawie 8 lat. Wyniki opublikuje Orange Polska.

Wtorek

O godz. 15 poznamy odczyt indeksu cen nieruchomości w największych metropoliach Stanów Zjednoczonych (15), o 15.45 indeks PMI dla sektora usług, a o 16 indeks sprzedaży nowych domów, nastrojów konsumentów oraz indeks Fedu z Richmond. Jak co tydzień, o godz. 22.40 opublikowane zostaną także dane o zapasach ropy. Wyniki przedstawi Bank Millennium.

Środa

Środa zacznie się od danych o inflacji w Australii (3.30). W Europie oczy zwrócone będą na indeksy nastrojów niemieckich (8) i francuskich konsumentów (8.45). Ciekawiej zrobi się o godz. 10, kiedy EBC przedstawi dane o podaży pieniądza i dynamice kredytu w czerwcu. O 10.30 wszystkie oczy zwrócone będą na Londyn, gdzie zaprezentowany zostanie raport o dynamice PKB w Wielkiej Brytanii w drugim kwartale tego roku. Wśród popołudniowych danych z USA na pierwszy plan wybijają się zamówienia na dobra trwałego użytku (14.30) oraz indeks podpisanych umów kupna domów i zmiana zapasów paliw (16.30). Najważniejszym wydarzeniem dnia i tygodnia będzie jednak wieczorny komunikat Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (20). Analitycy sądzą, że Rezerwa Federalna — podobnie jak wcześniej Bank Anglii i Europejski Bank Centralny — wstrzyma się od działania i poczeka na dalszy rozwój sytuacji. Wyniki opublikuje BZ WBK.

Czwartek

W czwartek na pierwszy plan wybije się gospodarka Niemiec. O godz. 9.55 poznamy dane z rynku pracy, a o 14 wstępne wyniki inflacji w lipcu. Wynik przedstawi mBank.

Piątek

Ostatni roboczy dzień lipca rozpocznie się bardzo wcześnie. Jeszcze w nocy czasu polskiego wszystkie oczy na rynkach finansowych zwrócone będą na Japonię. Po pierwsze, z Kraju Kwitnącej Wiśni napłyną dane o inflacji, stopie bezrobocia, wydatkach gospodarstw domowych (01.50) oraz produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej (01.50). Po drugie, decyzję ws. stóp procentowych podejmie Bank Japonii, a jego prezes Haruhiko Kuroda pojawi się na konferencji prasowej.

Na Zachodzie dzień upłynie pod znakiem publikacji danych o wzroście gospodarczym. Wstępne wyliczenia będą nadchodzić kolejno z Francji, Hiszpanii, Szwecji i całej strefy euro. Eurostat przedstawi także szacunkowe dane o inflacji w lipcu (11). Podobny raport o 14 przedstawi GUS. Wstępne wyliczenia dotyczące wzrostu PKB w drugim kwartale napłyną także z USA. Analitycy są zdania, że annualizowany wzrost PKB w największej gospodarce świata wyniósł 2,6 proc. wobec 1,1 proc. w pierwszym kwartale. Wyniki opublikuje GPW. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński Bankier.pl

Polecane