Kalendarium inwestora

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 21-11-2016, 07:00

Tym będą żyły rynki

Poniedziałek

Nowy tydzień zaczniemy od danych o japońskim imporcie i eksporcie (00.50). Europejskie i amerykańskie kalendarium na ten dzień jest niemal puste, wobec czego skupić możemy się na danych z kraju. O 14 GUS przedstawi październikową dynamikę produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej, a także ceny produkcji. Dane te będą jednym z pierwszych elementów, który analitycy wykorzystają do prognozy dynamiki PKB w czwartym kwartale. Jedynym akcentem ze strefy euro będzie wystąpienie Mario Draghiego w Parlamencie Europejskim (17).

Wtorek

Wtorek również zacznie się od danych o wymianie handlowej, choć tym razem pochodzić będą one ze Szwajcarii (8). O 14 warto zwrócić uwagę na Węgry, ponieważ tamtejszy bank centralny decydował będzie o wysokości stóp procentowych. Po południu czeka nas trochę danych z USA — będą to m.in. sprzedaż domów na rynku wtórnym (16), indeks Fedu z Richmond (16) i zmiana zapasów paliw (22.40).

Środa

W środę w Japonii przypada święto (Dzień Dziękczynienia Pracy), wobec czego tamtejsze giełdy będą zamknięte. Kalendarium na ten dzień wypełniają przede wszystkim wstępne odczyty indeksów PMI dla czołowych światowych gospodarek. Zaczniemy od Francji (9) i Niemiec (9.30), skończymy natomiast na strefie euro (10) i USA (15.45). Zza oceanu w przededniu długiego weekendu na rynek trafią także dane o zamówieniach na dobra trwałe (14.30), zasiłkach dla bezrobotnych (14.30), sprzedaży nowych domów (16), a także indeksy FHFA (15) oraz Uniwersytetu z Michigan (16). Na zakończenie dnia inwestorzy będą mogli zapoznać się z protokołem z posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (20), którego treść będzie odczytywana w kontekście oczekiwanej podwyżki stóp procentowych.

Czwartek

W USA w czwartek przypada Święto Dziękczynienia, rynki akcji i obligacji będą zamknięte, a na skutek braku amerykańskich inwestorów aktywność na innych rynkach będzie zapewne mniejsza niż zwykle. Dzień ten rozpoczniemy od nadrabiania zaległości z indeksami PMI (Japonia; 01.30), a następnie płynnie przejdziemy do finalnych danych o wzroście PKB w Niemczech (8) i Hiszpanii (9). Zza naszej zachodniej granicy napłynie także listopadowy odczyt indeksu Ifo (10) oraz indeks nastrojów konsumentów (13). Na krajowym podwórku opublikowane zostaną dane o koniunkturze konsumenckiej (14) oraz protokół z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (14).

Piątek

W „Czarny piątek”, kiedy miliony Amerykanów ruszą na zakupy, tamtejsze giełdy handlować będą jedynie do 19 czasu polskiego. Makroekonomiczny dzień rozpocznie się jednak od danych o japońskiej inflacji (0.30), które niezmiennie od lat odczytywane są w kontekście następnych posunięć Banku Japonii. W Polsce o 10 poznamy finalne dane o stopie bezrobocia autorstwa GUS. Wcześniejszy raport MRPiPS wskazywał, że w październiku wskaźnik ten zszedł do poziomu 8,2 proc. Ostatnim akcentem tygodnia będzie publikacja indeksu PMI dla amerykańskiego sektora usług (15.45).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kalendarium inwestora