Kalendarium inwestora

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 12-12-2016, 07:00

Tym będą żyły rynki

Zgodnie z tradycją, adwent to czas oczekiwania. W tym roku inwestorzy wypatrują nie tylko świąt, ale także podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Poza tą kluczową decyzją warto też zwrócić uwagę na szereg danych makroekonomicznych.

Poniedziałek

O godz. 8 warto zwrócić uwagę na dane o dynamice tureckiego PKB w trzecim kwartale. Prognozy analityków mówią o wyraźnym spowolnieniu do 0,5 wobec 3,1 proc. r/r w drugim kwartale. Z krajowego punktu widzenia najistotniejsze będą finalne dane o cenach dóbr i usług konsumpcyjnych (14), dzięki którym poznamy dokładny obraz końca okresu deflacji w Polsce. W trakcie dnia Ministerstwo Finansów opublikuje kwartalne dane o państwowym długu publicznym w trzecim kwartale.

Wtorek

Dzień zaczniemy od porcji danych z Chin, w której znajdziemyprodukcję przemysłową, sprzedaż detaliczną i inwestycje w miastach (6.30). Wtorek też przyniesie kontynuację przeglądu inflacyjnego. Kolejno poznamy raporty z Niemiec (8), Hiszpanii (9), Szwecji (9.30) i Wielkiej Brytanii (10.30). O 11 w Niemczech opublikowany zostanie indeks ZEW obrazujący nastroje analityków i inwestorów instytucjonalnych. O tej samej porze Eurostat przedstawi dane o zatrudnieniu (11).

Środa

Środę również rozpoczną Azjaci — tym razem na pierwszy plan wybiją się Japończycy, za sprawą danych o produkcji przemysłowej (5.30) i odczytów indeksu Tankan (0.50). O 10 rozpocznie się konferencja prasowa Polskiego Funduszu Rozwoju, w której udział weźmie minister Mateusz Morawiecki. O 10.30 w Wielkiej Brytanii pojawią się dane o kondycji rynku pracy, zaś pół godziny później Eurostat przedstawi raport o produkcji przemysłowej. Za oceanem tego dnia poznamy dynamikę sprzedaży detalicznej (14.30) i produkcji przemysłowej (15.15). Najważniejszy punkt dnia i tygodnia stanowić będzie ogłoszenie przez Federalny Komitet Otwartego Rynku decyzji w sprawie stóp procentowych. Analitycy są niemal pewni, że Fed po raz pierwszy od roku podniesie stopy (z 0,25-0,50 proc. do 0,50-0,75 proc.). Dodatkowo poznamy prognozy makroekonomiczne członków FOMC, a Janet Yellen wystąpi na konferencji prasowej. Dzień zakończy publikacja danych o wzroście gospodarczym Nowej Zelandii (22.45), która jest jednym z ostatnich rozwiniętych krajów dzielących się ze światem taką informacją za trzeci kwartał.

Czwartek

W czwartkowy poranek decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie Szwajcarski Bank Narodowy (9.30). Podstawowe parametry helweckiej polityki monetarnej zapewne nie zostaną zmienione, jednak mimo to warto będzie wsłuchać się w słowa prezesa Thomasa Jordana. Pół godziny później o stopach decydowałbędzie także bank centralny Norwegii. Czwartek to także dzień publikacji wstępnych odczytów indeksów PMI dla czołowych gospodarek świata. Przegląd rozpocznie się od Japonii (1.30), następnie przyjdzie czas na Francję (9), Niemcy (9.30), strefę euro (10) i USA (15.45). W centrum uwagi znajdzie się także Wielka Brytania, a to za sprawą danych o sprzedaży detalicznej (10.30) oraz decyzji Banku Anglii (13). W USA pojawią się natomiast raporty o inflacji CPI (14.30), indeksy Fedu z Filadelfii i NY Empire State (14.30) i indeks rynku nieruchomości NAHB (16).

Piątek

W ostatni w tym roku dzień trzechwiedźm, który — jak zwykle — może przynieść podwyższoną zmienność, na pierwszy plan wybijają się dane z UE. O 11 Eurostat przedstawi raport o handlu zagranicznym i jednocześnie przedstawi informację o inflacji HICP. Z krajowej perspektywy najważniejszym momentem dnia będzie 14, kiedy GUS opublikuje listopadowe dane o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniu. W ostatnich miesiącach dynamika wynagrodzeń raczej rozczarowywała ekonomistów. Tydzień zamkną dane z amerykańskiego rynku nieruchomości (14.30).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy