Kalendarium inwestora

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 02-04-2017, 22:00

Tym będą żyły rynki

Nowy tydzień, miesiąc i kwartał na rynkach finansowych rozpocznie się od przeglądu danych z najważniejszych gospodarek. Politycznym wydarzeniem dnia będzie spotkanie Xi Jinpinga z Donaldem Trumpem.

Poniedziałek

Poniedziałek upłynie w rytmie publikacji marcowych odczytów indeksów PMI dla sektorów przemysłowych. Zaczniemy od Japonii (2.30), Korei Południowej (2.30), Indii (7), Rosji (8) i Turcji (9), a następnie przyjdzie czas na Holandię (9), Polskę (9), Hiszpanię (9.15), Czechy (9.30), Włochy (9.45), Francję (9.50), Niemcy (9.55), strefę euro (10), Wielką Brytanię (10.30) i USA (15.45). W lutowym zestawieniubrylowała Holandia. Poza indeksami PMI warto zwrócić uwagę na inflację producencką i stopę bezrobocia w UE (11), a także na amerykański indeks ISM dla przemysłu (16). Natomiast o 14 GUS przedstawi szacunkowe dane relacji deficytu i długu publicznego do PKB.

Wtorek

We wtorkowym kalendarzu na pierwszy plan wybijają się dwie publikacje — sprzedaż detaliczna w strefie euro (11) oraz handel zagraniczny w USA (14.30). Po drugiej stronie oceanu przedstawione zostaną także dane o zamówieniach na dobra trwałe (16) oraz informacja o zmianie zapasów ropy (22.40). Poniedziałek i wtorek to dni wolne w Chinach.

Środa

Tradycyjnie dwa dni po przeglądzie indeksów PMI dla sektora przemysłowego przyjdzie czas na publikację analogicznych indeksów dla sektora usług. Kolejno przyglądać będziemy się sytuacji w Japonii (1.30), Rosji (8), Hiszpanii (9.15), Włoszech (9.45), Francji (9.50), Niemczech (9.55), strefie euro (10), Wielkiej Brytanii (10.30) i USA (16.45). Środa to także dzień, w którym zakończy się decyzyjne posiedzenie RPP. Jak zwykle decyzji rady spodziewać możemy się około godz. 13, zaś konferencja prasowa z udziałem prezesa Adama Glapińskiego i dwóch innych członków rady rozpocznie się o godz. 16. W jej trakcie z pewnością nie zabraknie pytań o dalsze posunięcia RPP w kontekścieraptownego wzrostu inflacji i wciąż niepewnego tempa wzrostu PKB w 2017 r. W Stanach Zjednoczonych rozpocznie się odliczanie do piątkowej publikacji „payrollsów”. Środową przystawką będzie raport ADP, który na rynek trafi o godz. 14.15. Ważniejsza od tej publikacji będzie jednak treść protokołu z ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (20), w trakcie którego podjęto decyzję o podwyżce stóp procentowych. Inwestorzy jak zwykle będą starali się znaleźć w dokumencie wskazówki dotyczące przyszłych posunięć Rezerwy Federalnej.

Czwartek

Makroekonomiczny czwartek rysuje się raczej spokojnie.

O godz. 3.45 poznamy odczyt indeksu PMI dla chińskiego sektora usług, o 8 poznamy dane o zamówieniach w niemieckim przemyśle, zaś o 9.15 przyjrzymy się szwajcarskiej inflacji. O 13.30 światło dzienne ujrzy protokół z ostatniego posiedzenia EBC, zaś kwadrans później amerykański raport Challengera dotyczący planowanej liczby zwolnień w amerykańskiej gospodarce. Wydarzeniem dnia będzie rozpoczęcie dwudniowej wizyty prezydenta Chin Xi Jinpinga w USA, w trakcie której po raz pierwszy twarzą w twarz spotka się on z Donaldem Trumpem.

Piątek

Ostatni roboczy dzień tygodnia rozpoczniemy od danych z Niemiec (produkcja przemysłowai handel zagraniczny o godz. 8). O produkcji poinformują także statystycy z Francji (8.45) i Hiszpanii (9), zaś analogiczny zestaw „produkcja plus handel” nadejdzie z Wielkiej Brytanii (10.30). Makroekonomicznym gwoździem programu będzie jednak publikacja danych o sytuacji na amerykańskim rynku pracy (14.30). W centrum uwagi znajdą się dane o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (Nonfarm Payrolls). Analitycy prognozują odczyt na poziomie 185 tys. wobec 235 tys. przed miesiącem. Dane te będą oczywiście odczytywane w kontekście dalszych posunięć Rezerwy Federalnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu