Kalendarium inwestora

Krzysztof Kolany Bankier.pl
17-04-2017, 22:00

Tym będą żyły rynki

Wtorek

Na rynki finansowe wracają inwestorzy z Europy, ale uwaga powinna koncentrować się na informacjach z Ameryki. Raportami kwartalnymi podzielą się dwa wielkie banki (Bank of America i Goldman Sachs) oraz tacy giganci, jak IBM, Johnson & Johnson oraz UnitedHealth Group. Także na GPW czeka nas inauguracja sezonu raportowego. Na pierwszy ogień pójdą wyniki Macrologic. W kalendarium makroekonomicznym figurują miesięczne statystyki z amerykańskiego budownictwa mieszkaniowego (14.30) oraz produkcji przemysłowej (15.15). Wieczorem (22.40) American Petroleum Institute przekaże cotygodniowy raport o zapasach paliw w USA.

Środa

Na tapetę wracają dane makro. Zaczniemy od bilansu handlowego strefy euro oraz inflacji HICP w Eurolandzie (obie publikacje o godz. 11). Trzy godziny później Główny Urząd Statystyczny opublikuje statystyki wynagrodzeń i zatrudnienia w dużych przedsiębiorstwach. Następnie amerykański Departament Energii (16.30) pokaże cotygodniowy raport o zapasach i produkcji ropy naftowej oraz jej pochodnych. Dzień zamkniemy Beżową Księgą (20), czyli anegdotycznym opisem stanu amerykańskiej gospodarki sporządzanym przez lokalne oddziały Rezerwy Federalnej. Ale liczyć się będą przede wszystkim raporty amerykańskich spółek. Wyniki za pierwszy kwartał pokażą m.in. America Express, eBay, Morgan Stanley, Qualcomm i U.S. Bancorp. Na GPW wynikami kwartalnymi pochwalą się Quercus i Grupa Żywiec.

Czwartek

Z danych gospodarczych poznamy japoński bilans handlowy (1.50), niemiecką inflację producentów (8) i amerykański indeks Fedu z Filadelfii oraz cotygodniową liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (obie publikacje o godz. 14.30). Z Polski napłyną statystyki marcowej produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej (14). Szacunki ekonomistów są bardzo obiecujące i zakładają wzrost produkcji o ponad 7 proc., a sprzedaży o przeszło 8 proc. Po tych danych będzie można pokusić się o obliczenie dynamiki PKB za pierwszy kwartał. Równocześnie GUS poda wskaźniki nastrojów konsumenckich za kwiecień. Na warszawskiej giełdzie będzie to 22. rocznica uruchomienia elektronicznych notowań ciągłych.

Piątek

W ostatni roboczy dzień tygodnia raporty ze spółek nieco ustąpią miejsca danym makro. Tradycyjnie w trzeci piątek miesiąca poznamy wstępne odczyty wskaźników PMI dla przemysłu i sektora usług. Zaczniemy od Japonii (2.30) przez Francję (9), Niemcy (9.30) i strefę euro (10) po Stany Zjednoczone (15.45). Ponadto Brytyjczycy zaprezentują wyniki marcowej sprzedaży detalicznej (10.30), zaś Amerykanie sprzedaż domów na rynku wtórnym (16). Na naszym podwórku GUS pokaże kwietniowe wskaźniki koniunktury w handlu, budownictwie, przemyśle i usługach (14). O tej samej porze na stronie NBP ukaże się protokół z marcowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej.

Niedziela

Oczy inwestorów (i nie tylko) będą zwrócone na Francję, gdzie odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Faworytami sondaży są Marine Le Pen oraz były bankier Emanuel Macron. Ostatnie badania dają kandydatce Frontu Narodowego 22-24 proc. i na tyle samo głosów może liczyć Macron.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Kolany Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kalendarium inwestora