Kalendarium inwestora - Tym będą żyły rynki

Krzysztof Kolany, Bankier.pl
opublikowano: 02-04-2018, 22:00

Handel na rynki finansowe wraca już w pełnym wymiarze czasu.

Wtorek

Handel na rynki finansowe wraca już w pełnym wymiarze czasu. Do inwestorów trafią więc „zaległe” raporty PMI z przemysłu Australii (1.30), Szwecji (8.30), Węgier i Polski (9), Hiszpanii (9.15), Szwajcarii i Czech (9.30), Francji (9.50), Niemiec (9.55) i na koniec dla całej strefy euro (10) oraz Wielkiej Brytanii (10.30). Dane te są o tyle istotne, że te za luty pokazały wyraźne schłodzenie koniunktury gospodarczej, która na przełomie roku osiągnęła niemal rekordowo rozgrzane poziomy.

Środa

To dzień wskaźnika PMI dla sektora usług. Tournée zaczniemy od Chin (3.45) przez Indie (7) po Stany Zjednoczone (15.45), gdzie ponadto opublikowany zostanie analogiczny indeks ISM (16).

W Europie będzie to dzień ze wskaźnikami inflacji. Wstępne odczyty inflacji CPI opublikuje GUS (o 10) oraz Eurostat (o 11). Równocześnie Eurostat podzieli się statystykami bezrobocia za luty. Jako jeden z nielicznych banków centralnych z hydrą inflacji ma walczyć bank centralny Rumunii, po którym ekonomiści spodziewają się podniesienia stopy procentowej z 2,25 proc. do 2,50 proc. Za Atlantykiem czekają na nas raport ADP (14.15, ekonomiści oczekują 205 tys. nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym) oraz finalne dane o zamówieniach w przemyśle za luty. Na koniec (16.30) pojawi się cotygodniowy raport o amerykańskich zapasach paliw, co może okazać się szczególnie istotne w kontekście kursu ropy atakującego poziom 70 USD za baryłkę.

Raporty roczne opublikuje kilka spółek z GPW, w tym m.in. Vivid Games.

Czwartek

Dla odmiany wolne z okazji Święta Zmarłych będą mieli Chińczycy — zarówno ci z Chin „kontynentalnych”, jak i z Hongkongu. W Europie dzień zaczniemy od danych o zamówieniach w niemieckim przemyśle za luty (o 8) oraz indeksów PMI dla sektora usług z Hiszpanii (9.15), Włoch (9.45), Francji (9.50), Niemiec (9.55) oraz strefy euro (10) i Wielkiej Brytanii (10.30). W tym czasie ukażą się dane o szwajcarskiej inflacji CPI za marzec (9.15) oraz inflacji producenckiej PPI i sprzedaży detalicznej w strefie euro za luty (o 11). W Ameryce publikacją dnia będzie zapewne bilans handlu zagranicznego za luty (o 14.30). Ta nieco już zapomniana

publikacja nagle znów nabrała znaczenia, po tym jak powiększający się deficyt USA skłonił Donalda Trumpa do wejścia na wojenną ścieżkę w relacjach handlowych. Wśród sprawozdań rocznych spółek z GPW znajdziemy m.in. raporty Esotiqa, Forte czy Rafako. Zakończy się przyjmowanie zapisów na akcję spółki AB AviaAM Leasing.

Piątek

Chińczycy nadal będą celebrowali długi weekend, a Japończycy pokażą dane o lutowych wydatkach gospodarstw domowych (1.30). W Europie uwagę mogą zwrócić statystyki niemieckiej produkcji przemysłowej za luty (8). Analogiczne dane pokażą statystycy z Węgier, Czech i Hiszpanii (9). Lecz gwoździem piątkowego programu jak zawsze będą comiesięczne dane z amerykańskiego rynku pracy (14.30).

Ekonomiści liczą na 203 tys. nowych miejsc pracy wobec 313 tys. utworzonych w lutym. W tym raporcie istotna będzie też dynamika przeciętnej stawki godzinowej, która miała wzrosnąć o 2,7 proc. r/r wobec 2,6 proc. w lutym. Na publikowane o tej samej porze dane z kanadyjskiego rynku pracy spojrzą zapewne tylko handlujący kanadyjską walutą. Na deser (o 21) dostaniemy lutowe zestawienie długów zaciągniętych przez Amerykanów na konsumpcję.

Niedziela

Na Węgrzech odbędą się wybory parlamentarne. Bezapelacyjnym faworytem jest rządząca partia Fidesz, która według ostatnich sondaży może liczyć na ponad połowę głosów wyborców. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Kolany, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kalendarium inwestora - Tym będą żyły rynki