Kalendarium, poniedziałek 2 stycznia

DI, PAP
opublikowano: 01-01-2012, 21:44

Najważniejsze wydarzenia na rynkach, giełdach w gospodarce i polityce.

KRAJ

Rafako - GPW - Pierwszy dzień zapisów na sprzedaż akcji po 13,22 zł za sztukę.

UniCredit - GPW - Wznowienie obrotu akcjami spółki.

MAKRO

Niemcy - Indeks PMI dla przemysłu - grudzień    

Euroland - Indeks PMI dla przemysłu - grudzień

Polska - Indeks PMI dla przemysłu - grudzień

Hiszpania - Indeks PMI dla przemysłu - grudzień

Włochy - Indeks PMI dla przemysłu - grudzień

Francja - Indeks PMI dla przemysłu - grudzień       

ŚWIAT

BUDAPESZT - Na Węgrzech na wezwanie socjalistycznej opozycji i Zielonych o godz. 18 ma się odbyć manifestacja przeciwko uchwalonym mimo międzynarodowej krytyki zmianom w konstytucji, które weszły w życie 1 stycznia. Partia socjalistyczna została uznana w nowelizacji za "organizację przestępczą" jako dziedziczka partii komunistycznej i ugrupowanie ponoszące odpowiedzialność za zbrodnie reżimu komunistycznego.

Węgierski parlament, w którym centroprawicowa partia Fidesz premiera Viktora Orbana dysponuje większością dwóch trzecich, uchwalił też w piątek kontrowersyjne ustawy o banku centralnym, religiach oraz funkcjonowaniu parlamentu. Reforma banku centralnego, zwiększająca wpływ rządu na tę instytucję, naraziła Węgry na krytykę ze strony UE, Europejskiego Banku Centralnego i MFW.

Posłowie partii opozycji demokratycznej, socjaliści (MSZP), zieloni z LMP i nowej partii DK byłego socjalistycznego premiera Ferenca Gyurcsanya wyszli podczas głosowania i ogłosili, że w 2012 roku koncentrować będą swoje działania na ulicach Budapesztu.

TEHERAN - Marynarka wojenna Iranu zakończy manewry pod kryptonimem "Velayat 90", testując - jak podała agencja AFP - zdolność swoich sił do zamknięcia strategicznej cieśniny Ormuz, przez którą przepływa 40 proc. światowego morskiego transportu ropy. Tymczasem oficjalna irańska agencja IRNA podała w niedzielę za rzecznikiem sił zbrojnych admirałem Mahmudem Musawim, że irańska marynarka przeprowadziła już symulację blokady cieśniny Ormuz w ramach ćwiczeń wojskowych.

Teheran zagroził pod koniec grudnia zablokowaniem cieśniny Ormuz w obliczu możliwego zaostrzenia międzynarodowych sankcji wobec Iranu, które miałyby skłonić islamską republikę do zarzucenia wojskowego programu nuklearnego. Stany Zjednoczone zadeklarowały, że do blokady takiej nie dopuszczą. W sobotę prezydent USA Barack Obama podpisał ustawę nakładającą kolejne sankcje gospodarcze na Teheran. W niedzielę Iran ogłosił, że pomyślnie wyprodukował i wypróbował pręty paliwowe do użycia w swych elektrowniach atomowych, co oznacza ignorowanie międzynarodowych wezwań do rezygnacji z kontrowersyjnych elementów programu nuklearnego.

STAMBUŁ - Hamasowski premier Strefy Gazy Ismail Hanija, który składa wizytę w Turcji, ma odwiedzić statek "Mavi Marmara", na którym w maju 2010 roku zginęło dziewięciu Turków w czasie ataku izraelskich komandosów na Flotyllę Wolności, próbującą przerwać izraelską blokadę Strefy. Wydarzenie to stało się powodem głębokiego kryzysu w stosunkach między Turcją i Izraelem.

KAIR - Wznowienie procesu obalonego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka, oskarżonego o współudział w zabójstwie ponad 800 demonstrantów i korupcję. Wraz z Mubarakiem sądzonych jest też sześciu wysokich rangą przedstawicieli policji, były minister spraw wewnętrznych oraz synowie byłego prezydenta Alaa i Gamal. Są oni oskarżeni jedynie o korupcję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane