Kalendarium spółdzielczości: Prawie 200 lat działań dla wspólnego dobra

MWA
opublikowano: 18-07-2011, 00:00

1816 r.

Stanisław Staszic, prekursor spółdzielczości na ziemiach polskich, założył w swoich dobrach Hrubieszowskie Towarzystwo Rolnicze.

1843 r.

W Rochdale w Anglii powstało Stowarzyszenie Sprawiedliwych Pionierów, jedna z pierwszych spółdzielni (profil spożywczy). W XIX w. w całej Europie rozwijały się spółdzielnie produkcyjne, rolnicze i kredytowe.

1850 r.

Hermann Schulze założył bank ludowy w Delitzsch w Niemczech.

1862 r.

Friedrich Wilhelm Raiffeisen założył pierwszą w historii kasę oszczędnościowo-pożyczkową, by ratować miejscowych chłopów przed lichwą.

1869 r.

W Warszawie powstało Stowarzyszenie Spożywcze "Merkury". Jego pierwsze sklepy otwarto przy ul. Elektoralnej, na Podwalu i przy Nowym Świecie.

1890 r.

W Czernichowie pod Krakowem Franciszek Stefczyk założył wiejską spółdzielnię oszczędnościowo-pożyczkową, skupiającą rolników. Kasy zbierały oszczędności członków, a następnie udzielały im kredytów.

1898 r.

W Tczewie powstała Spółdzielnia Mieszkaniowa Pracowników Państwowych i Samorządowych.

1902 r.

Założono Spółdzielnię Mieszkaniową Kopernik w Toruniu. Powstała jako Stowarzyszenie Urzędników dla Budowy Domów i Mieszkań. Jej pierwszy dom to kamienica przy ul. Konopnickiej na Bydgoskim Przedmieściu. Spółdzielnia działa do dzisiaj.

1907 r.

W Łodzi powstała sieć handlowa spółdzielni spożywców — Powszechna Spółdzielnia Spożywców "Społem". W 1938 r. miała 94 sklepy i trzy masarnie. Po wojnie ograniczano jej działalność aż do 1956 r., kiedy pozwolono na rozwój spółdzielczości.

1920 r.

Sejm RP przyjął ustawę o spółdzielczości, która należała do najbardziej nowoczesnych w ówczesnej Europie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy