Kalendarz ściął wzrost w przemyśle

Krzysztof Kolany, Bankier.pl
opublikowano: 17-10-2018, 22:00

Niekorzystna różnica w liczbie dni roboczych sprawiła, że wrześniowa dynamika produkcji przemysłowej wyraźnie wyhamowała.

Wartość produkcji sprzedanej przemysłu we wrześniu była o 3,5 proc. wyższa niż w sierpniu, ale tylko o 2,8 proc. wyższa niż rok wcześniej — poinformował Główny Urząd Statystyczny. Dane rozczarowały większość ekonomistów — mediana szacunków zakładała wzrost produkcji o 4,3 proc. r/r.

W sierpniu dynamika produkcji przemysłowej ukształtowała się na poziomie 5,0 proc. r/r po tym, jak w lipcu wystrzeliła do 10,3 proc. r/r, co było trzecim najlepszym wynikiem w ciągu ostatnich pięciu lat. Jednak po uwzględnieniu efektów kalendarzowych statystyki produkcji stają się znacznie mniej zróżnicowane. Tegoroczny wrzesień liczył zaledwie 20 dni roboczych, a więc o jeden mniej niż rok wcześniej. Po uwzględnieniu czynników o charakterze sezonowym wrześniowy wzrost w przemyśle wyniósł 5,4 proc. r/r wobec 5,0 proc. odnotowanych w sierpniu oraz 7,8 proc. w lipcu.

„W stosunku do września ubiegłego roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowanow 24 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 10,4 proc.), w produkcji wyrobów z metali (o 8,1 proc.), maszyn i urządzeń (o 7,9 proc.), urządzeń elektrycznych (o 7,2 proc.), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (o 6,5 proc.), papieru i wyrobów z papieru (o 5,6 proc.), pozostałego sprzętu transportowego (o 4,3 proc.). Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z wrześniem ub. roku, wystąpił w 10 działach, m.in. w produkcji wyrobów farmaceutycznych (o 28,8 proc.), skór i wyrobów skórzanych (o 16,1 proc.), komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 6,4 proc.), w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego (o 4,4 proc.)” — informuje GUS.

Słabsze od oczekiwań ekonomistów były także statystyki z budownictwa. Wzrost produkcji budowlano-montażowej sięgnął 16,4 proc. r/r wobec 20 proc. miesiąc wcześniej i 18 proc. prognozowanych przez ekspertów. Ale po wyrównaniu sezonowym wzrost produkcji budowlano-montażowej sięgnął 19,9 proc. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Kolany, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy