Kalendarze już można drukować

Jacek Zalewski
opublikowano: 22-10-2010, 00:00

Branża kalendarzowa wreszcie może drukować rok 2011, mając pewność, że w czwartek 6 stycznia kartka będzie czerwona. Senat do sejmowej wersji ustawy o przywróceniu dnia wolnego od pracy w święto Trzech Króli wprowadza tylko poprawki techniczne, chociaż legislacyjnie bardzo ważne. Przy tej okazji wręcz zdumiewa, jakie tkwiące w szczegółach buble prawne wychodzą z Sejmu! Rekompensatą dla pracodawców oraz dla całej gospodarki ma być zlikwidowanie od 1 stycznia wyjątkowo bezmyślnego przepisu o oddawaniu pracownikom dodatkowego dnia wolnego za święto trafiające się w sobotę (lub inny dzień wolny przyjęty na stałe w danej firmie).

Mimo realnej rekompensaty czasowej, organizacje pracodawców konsekwentnie protestują przeciwko świętu 6 stycznia, widząc w czarnych barwach funkcjonowanie państwa przez pierwszy tydzień roku. Przecież czerwoną kartkę od dzisiaj uwzględniają nie tylko wydawcy kalendarzy, ale także miliony pracujących, którzy już zaczynają układać całkiem na nowo świąteczno-noworoczne plany urlopowe i "wygospodarowują" sobie ponad dwa tygodnie laby.

Zgodnie z naszymi przewidywaniami, uruchomiona politycznymi potrzebami machina przetoczyła się walcem po konkordacie z roku 1993 między Rzecząpospolitą Polską a Stolicą Apostolską. Obie strony zapisały w nim uzgodnioną i nienaruszalną listę świąt katolickich w państwowym kalendarzu — i o żadnym 6 stycznia nie ma tam śladu! Rozszerzenie listy może nastąpić "jedynie po porozumieniu układających się stron", tymczasem Watykan w kwestii święta został całkowicie zlekceważony. I wcale nie musi przejść nad tym do porządku dziennego, albowiem wpisana do ustawy ludowa nazwa Trzech Króli jest w sensie liturgicznym fałszywką! Bezwzględnie powinien być to dzień Objawienia Pańskiego. To taka kompromitacja, jakby ustawa, a za nią wszystkie kalendarze, np. drugi dzień Wielkanocy oficjalnie nazwały... Dyngusem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy