Kalifornia chce oddzielić się od USA

Zwolennicy odłączenia Kalifornii od USA liczą na to, że głosowanie w tej sprawie odbędzie się w 2018 roku.

Sekretarz Stanu Kalifornii, Alex Padilla, otworzył drogę do rozpoczęcia zbierania podpisów w sprawie secesji stanu. Jeśli zostanie zebrane odpowiednio dużo, głosowanie może odbyć się w przyszłym roku. Jeśli w głosowaniu większość opowie się za secesją, będzie można usunąć zapis z konstytucji Kalifornii, według którego jest ona „nieodłączną częścią Stanów Zjednoczonych” oraz że konstytucja USA jest „najwyższym prawem na jej terytorium”. Wówczas Kalifornia będzie mogła rządzić się sama.

Zwolennicy secesji, którzy prowadzą kampanię „Yes California” przekonują, że stan jest kulturowo odmienny niż reszta USA. 

- Kalifornia traci na byciu częścią Ameryki kulturowo i finansowo – stwierdził Marcus Ruiz Evans, jeden z założycieli ruchu secesyjnego. – Mogłaby być samodzielnym państwem, wszyscy to wiedzą. Jedyne pytanie, czy chcą się oddzielić – dodał. 

Aby doszło do głosowania, autorzy kampanii „Yes California” muszą w ciągu 180 dni zdobyć 585407 podpisów od zarejestrowanych osób z prawem do głosu.

W wyborach prezydenckich w USA w Kalifornii wybieranych jest najwięcej, bo 55 elektorów. Podczas ostatnich wyborów, 61,5 proc. głosów w Kalifornii padło na Hillary Clinton, a 31,5 proc. na Donalda Trumpa.

W 2016 roku Kalifornia prześcignęła Francję na liście największych światowych gospodarek i zajmowała szóste miejsce. Najbardziej zaludniony stan USA z produktem krajowym brutto sięgającym 2,5 bln USD przegonił także m.in. Brazylię. Gospodarka Kalifornii opiera się na branży technologicznej, rolnictwie i produkcji. Cztery z 10 największych firm na świecie ma tam swoje siedziby, w tym Alphabet (d. Google) i Facebook.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, The Telegraph

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Kalifornia chce oddzielić się od USA