Kalifornia ma najmniejszy wzrost ludności od 1900 roku

opublikowano: 17-12-2020, 10:04

Największy pod względem liczby ludności stan USA zanotował najmniejszy jej wzrost od 120 lat w roku finansowym zakończonym 1 lipca.

Stanowy Departament Finansów podał, że liczba mieszkańców Kalifornii wzrosła w minionym roku finansowym o 21,2 tys., czyli zaledwie 0,05 proc., do 39,8 mln. Oznacza to jeszcze większe pogorszenie niż w poprzednim roku, kiedy populacja stanu wzrosła o 0,23 proc., także najwolniej od stulecia.

Wśród powodów pogorszenia demografii Kalifornii wskazywany jest wzrost liczby zgonów o 12,8 tys. w porównaniu z poprzednim rokiem z powodu starzenia się populacji stanu oraz COVID-19. Inną przyczyną jest mniejsza liczba zagranicznych emigrantów zamieszkujących w Kalifornii.

fot. Free-Photos/Pixabay
fot. Free-Photos/Pixabay

„Złoty Stan” traci w ostatnim czasie mieszkańców także z powodu wysokich cen nieruchomości mieszkaniowych i rosnących podatków. O 135,6 tys. więcej ludzi opuściło stan niż w nim zamieszkało. Wśród Kalifornijczyków, którzy zdecydowali się zamieszkać w innych częściach USA, pojawiło się ostatnio kilka znanych nazwisk, m.in. Elon Musk, twórca i szef Tesli, który przeniósł się do Teksasu, a także Lary Ellison, twórca i szef Oracle, który wybrał Hawaje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane