Kalinowski: ograniczeniem marży koncernów paliwowych powinien zająć się Sejm

Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia
opublikowano: 26-11-2005, 20:22

PSL zgłosiło w parlamencie wniosek o powołanie w Sejmie Komisji Ochrony Konsumenta i Przeciwdziałania Praktykom Monopolistycznym. Jarosław Kalinowski powiedział w Sygnałach Dnia, że komisja taka byłaby bardzo przydatna na przykład przy rozwiązaniu sprawy obecnych wysokich cen paliw.

PSL zgłosiło w parlamencie wniosek o powołanie w Sejmie Komisji Ochrony Konsumenta i Przeciwdziałania Praktykom Monopolistycznym. Jarosław Kalinowski powiedział w Sygnałach Dnia, że komisja taka byłaby bardzo przydatna na przykład przy rozwiązaniu sprawy obecnych wysokich cen paliw.

Polityk Stronnictwa zwrócił uwagę, że ceny paliw w Polsce rosły w ostatnich latach niewspółmiernie szybciej niż w sąsiednich krajach. Według Jarosława Kalinowskiego firmy wykorzystały obniżkę akcyzy do zwiększenia zysków, a nie ulżenia kieszeni klientów. Wskazał też, że w Czechach PKN Orlen stosuje dwukrotnie niższą marżę niż w Polsce.

Nawiązując do zapowiedzi premiera, że podejmie dzisiaj decyzję o ewentualnym utrzymaniu niższej stawki akcyzy, polityk PSL opowiedział się za rozwiązaniem francuskim. Według Kalinowskiego, ograniczeniem marży koncernów paliwowych powinien zająć się Sejm. Przypomniał, że we Francji rząd zagroził firmom paliwowym nałożeniem ogromnych podatków od nieuzasadnionych zysków, jeśli nie obniżą cen benzyny i oleju napędowego.

Kalinowski zauważył, że ceny paliw są ważne nie tylko dla klientów indywidualnych poruszających się samochodami, ale dla całej gospodarki. Wskazał, że jest to jeden z głównych kosztów funkcjonowania firm, od których zależy kondycja całej gospodarki..

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia

Polecane