Kanada nałożyła nowe sankcje na Rosję w związku z próbą aneksji części Ukrainy

  • PAP
opublikowano: 30-09-2022, 20:58
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Kanada nałożyła kolejne sankcje na Rosję w związku z tzw. referendami na południowym wschodzie Ukrainy i próbą aneksji regionów Doniecka, Ługańska, Chersonia i Zaporoża – poinformowała w piątek minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly.

fot. Bayne Stanley / Zuma Press / Forum

Nowe sankcje dotyczą 43 rosyjskich oligarchów, elit finansowych i członków rodzin tych osób, objęły też tzw. rząd w Chersoniu oraz 35 wspieranych przez Rosję wysokich rangą urzędników w Doniecku, Ługańsku, Chersoniu i Zaporożu.

„Te osoby i podmioty są wspólnikami w desperackich próbach prezydenta Putina podważenia zasad suwerenności państwowej” - napisano w komunikacie kanadyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych, zaś „jego (Putina – PAP) skandaliczne pogwałcenia prawa międzynarodowego bazują na imperialistycznym przekonaniu, że jego reżim może na nowo rysować mapy(...) Granice się nie zmienią”.

Cytowana w komunikacie Joly dodała, że Kanada i partnerzy międzynarodowi traktują działania Rosji jako „atak na oparty na prawie porządek międzynarodowy i zasady demokracji”.

We wtorkowym oświadczeniu premier Justin Trudeau zapowiedział, że Kanada nie uzna wyników pseudoreferendów na Ukrainie.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Kanada objęła sankcjami ponad 1400 osób i podmiotów z Rosji, Białorusi i Ukrainy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane