Kanada nie zaprosiła USA i Chin na spotkanie w sprawie WTO

opublikowano: 05-10-2018, 07:25

Pod koniec października w Ottawie odbędzie się spotkanie ministrów handlu, podczas którego dyskutowana będzie reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO). Kanadyjczycy nie zaprosili na nie przedstawicieli USA i Chin, dwóch największych gospodarek świata.

Przedstawiciele władz Kanady podkreślają, że w spotkaniu uczestniczyć będzie „niewielka grupa podobnie myślących” ministrów handlu, a kraje jak USA i Chiny zostaną włączone do dyskusji w późniejszym terminie.

W spotkaniu w Ottawie prawdopodobnie będą uczestniczyć przedstawiciele Unii Europejskiej, Australii, Japonii, Singapuru i Korei Południowej. Zaproszono również ministrów handlu Brazylii, Chile, Kenii, Meksyku, Nowej Zelandii, Norwegii i Szwajcarii.

Prezydent Donald Trump nie ukrywa swojej niechęci do WTO, która jego zdaniem zbyt często rozstrzygała spory handlowe na niekorzyść USA. Groził wycofaniem kraju z organizacji jeśli nie dojdzie w niej do głębokich reform zgodnych z oczekiwaniami USA. 

Brak zaproszenia dla Chin może być tłumaczony konsekwentną niechęcią tego kraju do otwarcia swojej gospodarki zgodnie z zobowiązaniami podjętymi przez kraj podczas wstępowania do WTO. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu