Kanada przerwała złą passę w eksporcie

opublikowano: 05-12-2017, 15:11
aktualizacja: 05-12-2017, 15:11

Październik przyniósł przełamanie negatywnej tendencji w kanadyjskim eksporcie. Głównie dzięki wzrostowi sprzedaży na amerykański rynek, donosi Bloomberg.

W dziesiątym miesiącu 2017 r. eksport Kanady wzrósł o 2,7 proc. To pierwsza dodatnia jego zmiana od pięciu miesięcy, wynika z danych opublikowanych we wtorek przez Statistics Canada. Wzrost dostaw zagranicznych pozwolił o niemal połowę zmniejszyć deficyt handlowy do 1,5 mld CAD.

Kanada
fot. Pixaby CC0 Public Domain

To pozytywna niespodzianka, gdyż do tej pory sektor handlowy był w tym roku wielkim rozczarowanie dla przedstawicieli władz monetarnych. Zaskoczył również ekonomistów, którzy oczekiwali w październiku deficytu na poziomie 2,7 mld CAD.

Dostawy do Stanów Zjednoczonych zwiększyły się o 4,1 proc. co pozwoliło zwiększyć dodatni wynik wymiany handlowej z największym partnerem z 2 do 3,5 mld CAD.

Wzrost eksportu dotyczył 9 z 11 sektorów jakie monitoruje Statistics Canada.

Import zmniejszył się natomiast w październiku o 1,6 proc. 

W ujęciu wartościowym po uwzględnieniu zmian cen, eksport wzrósł w październiku o  1,2 proc. zaś import spadł o 3,9 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane