Czytasz dzięki

Kanada wyda 19 mld dolarów na odbudowę gospodarki

  • PAP
opublikowano: 18-07-2020, 09:44

Ponad 19 mld CAD wyda rząd Kanady na odbudowę gospodarki z powodu koronakryzysu w ciągu najbliższych 6-8 miesięcy. Ogłoszone w ostatnich dniach wydatki dotyczą zarówno wsparcia dla miast, jak i płatnych zwolnień lekarskich.

Rozmowy na temat zasad przekazania środków federalnych prowincjom trwały od dłuższego czasu, a początkowo sygnalizowana kwota 14 mld dolarów kanadyjskich urosła do kwoty 19 mld, ogłoszonej ostatecznie w czwartek.

Premier Justin Trudeau zapowiadał m.in. płatne zwolnienie lekarskie dla tych, którzy nie mają do niego dostępu, by chorzy nie obawiali się pozostać w domu w razie zachorowania na Covid-19. Na ten program przeznaczono 1,1 mld CAD; chodzi o zapewnienie płatnych zwolnień do 10 dni. Z kolei kwota 625 mln CAD ma pomóc w stworzeniu dodatkowych miejsc w przedszkolach i w sfinansowaniu wydatków na bezpieczeństwo w ośrodkach dziennej opieki dla dzieci.

Rząd federalny i rządy prowincji porozumiały się ostatecznie w trudnej sprawie pomocy dla miast. Kanadyjskie miasta nie mają prawnej możliwości tworzenia deficytów budżetowych, ale z powodu pandemii straciły znaczną część dochodów, np. wpływów z biletów komunikacji miejskiej. Największe miasto kraju, Toronto, kilka dni temu podawało, że aby zrekompensować poniesione straty, musiałoby podwyższyć podatek od nieruchomości o 60 proc. Przy tym kanadyjskie prawo stanowi, że decyzje w sprawie miast leżą w kompetencjach prowincji, więc rząd federalny i rządy prowincji musiały się porozumieć w kwestii zasad pomocy. Na finansowe wsparcie miast rząd kraju przeznaczy 2 mld CAD w ciągu najbliższych 6-8 miesięcy, prowincje i terytoria będą równolegle przekazywać pomoc z własnych budżetów, a rząd federalny dodatkowo udostępni 1,8 mld CAD na współfinansowanie transportu miejskiego.

Kolejny priorytet to testowanie, gromadzenie informacji o kontaktach osób chorych i zarządzanie danymi w służbie zdrowia. Na ten cel rząd federalny przeznaczy 4,28 mld CAD, co ma prowadzić do uzyskania możliwości przeprowadzania 200 tys. testów dziennie w całej Kanadzie. Dodatkowo 700 mln CAD zostanie przeznaczonych na przygotowania na wypadek drugiej fali zakażeń, a 0,5 mld CAD na pomoc dla osób szczególnie narażonych, czyli m.in. bezdomnych. 740 mln CAD to wsparcie m.in. dla domów opieki dla osób starszych, a 7,5 mld CAD to środki przeznaczone na federalne zakupy środków ochrony osobistej oraz na pomoc dla prowincji i terytoriów w zakupach.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Środki przeznaczane obecnie przez budżet, razem z wcześniejszymi wydatkami w czasie kryzysu, takimi jak zasiłki, subsydia do płac czy kredyty dla firm i programy sektorowe, według obliczeń Parliamentary Budget Officer, parlamentarnego urzędu nadzorującego i analizującego budżet, już w czerwcu wynosiły 169,2 mld CAD, razem ze wstępnie planowanymi 14 mld CAD pomocy dla prowincji.

Program jest przeznaczony na „bezpieczne wznowienie” gospodarki - powiedział w czwartek Trudeau po rozmowach z premierami prowincji. „Covid-19 to nie tylko kryzys dotyczący zdrowia, to również kryzys gospodarczy” - podkreślał podczas konferencji prasowej.

W najnowszym raporcie na temat polityki pieniężnej Bank of Canada oszacował, że restrykcje związane z gospodarką, wprowadzone w związku z epidemią Covid-19, zmniejszyły PKB Kanady o ok. 15 proc. Nie spełnił się jednak najgorszy scenariusz, a z gospodarki płyną pierwsze sygnały o poprawie sytuacji. Raport zakłada, że jeśli nie będzie drugiej fali zakażeń koronawirusem tak poważnej, że konieczne byłoby ponowne wprowadzenie restrykcji, gospodarka Kanady w całym 2020 r. zmniejszy się w sumie o 7,8 proc. i wzrośnie o 5,1 proc. w 2021 r.

Bank of Canada utrzymuje niską główną stopę procentową, w minioną środę pozostawił ją na poziomie 0,25 proc. Gubernator banku centralnego Tiff Macklem powiedział podczas niedawnej konferencji prasowej, że „będzie to długa droga w górę”. „Jesteśmy wyjątkowo precyzyjni komunikując, że stopy procentowe będą wyjątkowo niskie przez długi czas” - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane