Kanadyjczycy liczą na podwojenie inwestycji w Polsce

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-03-2006, 12:19

W ciągu najbliższych kilku lat kanadyjskie firmy powinny podwoić swoje inwestycje w Polsce, która już teraz jest największym gospodarczym partnerem Kanady w Europie Środkowo-Wschodniej - ocenia ambasador Kanady David Preston.

W ciągu najbliższych kilku lat kanadyjskie firmy powinny podwoić swoje inwestycje w Polsce, która już teraz jest największym gospodarczym partnerem Kanady w Europie Środkowo-Wschodniej - ocenia ambasador Kanady David Preston.

    Podczas środowej konferencji prasowej w Katowicach ambasador poinformował, że dotychczas kanadyjskie firmy zainwestowały w Polsce prawie 800 mln dolarów kanadyjskich (2,3 mld zł). Na podobnym poziomie jest polsko-kanadyjska wymiana handlowa, z czego 266 mln dolarów to wartość kanadyjskiego eksportu do Polski,pozostała część to import.

    Możliwości zacieśnienia współpracy polskich i kanadyjskich podmiotów poświęcony był zorganizowany w środę w Katowicach Kanadyjski Dzień Współpracy Gospodarczej. W seminarium uczestniczyło 16 kanadyjskich firm i instytucji, wyspecjalizowanych głównie w zakresie ochrony środowiska, technologii czystej energii oraz transportu publicznego.

    W ocenie ambasadora, województwo śląskie należy do najatrakcyjniejszych dla kanadyjskich firm obszarów inwestowania, o czym mogą świadczyć już powstające tu przedsięwzięcia z kanadyjskim kapitałem.

    W lipcu w tyskiej części Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) ruszy fabryka firmy Macro Molds, gdzie wytwarzane będą formy wtryskowe oraz maszyny do obróbki wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, głównie na potrzeby motoryzacji. W pierwszym etapie pracę znajdzie tam prawie 120 osób, a gotowe są już plany dwóch kolejnych etapów inwestycji. Koszt pierwszego etapu to prawie 20 mln zł.

    Macro Molds to nie jedyny kanadyjski inwestor w KSSE. W maju ubiegłego roku pozwolenie na działalność otrzymała spółka-córka kanadyjskiej firmy Process-Electronic, działającej w obszarze wysokich technologii. Na ponad 2,5-hektarowej działce w Sosnowcu inwestor ma wybudować zakład projektowania i montowania systemówdo sterowania procesami przemysłowymi. Inwestycja będzie kosztować 8,6 mln zł, a pracę znajdzie 50 osób.

    Podczas katowickiego seminarium swoją ofertę przedstawiły największe kanadyjskie firmy działające w Polsce, m.in. Bombardier Transportation, który w czterech zakładach produkujących głównie na potrzeby kolei zatrudnia w Polsce 1,2 tys. osób, oraz spółka SNC Lavalin, realizująca projekt związany z budową nowego bloku w zespole elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, kosztem 430 mln euro. Firma zamierza też uczestniczyć w rozbudowie terminali dwóch regionalnych portów lotniczych.

    Kanadyjski biznes i technologie obecne są na Śląsku od początku dekady. Technologie kanadyjskiej firmy Zenon działają w Elektrowni Łagisza i w Elektrociepłowni Katowice. W Katowicach działa także kanadyjska sieć drogerii SuperPharm, która do tej pory otworzyła w Polsce 11 sklepów. Deweloperem katowickiego centrum handlowo-rozrywkowego, wybudowanego za 170 mln euro, jest TriGránit - grupa z kanadyjsko-węgierskim kapitałem.

    Według ambasadora Kanady, w toku kilkuletniej współpracy Katowic z kanadyjskimi instytucjami rozpoczęto realizację lub przygotowano projekty o łącznej wartości ok. 20 mln dolarów kanadyjskich. Wspólne przedsięwzięcia gospodarcze mogą być współfinansowane przez Korporację ds. Rozwoju Eksportu Kanady.

    Kanadyjczycy liczą na zintensyfikowanie współpracy, m.in. w dziedzinie produkcji energii z pozyskiwanego w kopalniach metanu, gazu koksowniczego oraz gazów, wydzielających się na wysypiskach śmieci. Mowa była także o projektach z zakresu recyklingu odpadów oraz odkażania gruntów na terenach poprzemysłowych. Kanadyjskie firmy zamierzają również uczestniczyć w reorganizacji modelu komunikacji publicznej na Śląsku, wdrażając rozwiązania w zakresie łączenia transportu szynowego i drogowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane