Czytasz dzięki

Kanadyjczycy trują się środkami czystości

  • DI
opublikowano: 06-05-2020, 22:00

O 58 proc. wzrosła w lutym i marcu liczba zatruć z powodu wybielaczy, środków czystości i środków dezynfekujących — wynika z danych resortu zdrowia Kanady.

Problem jest związany z pandemią COVID-19. Na stronie internetowej Health Canada ostrzega, że wybielacze zawierające chlor mogą być stosowane do odkażania, bo niszczą bakterie, grzyby i wirusy, ale też mogą podrażnić skórę, oczy i płuca, jeśli używa się ich niewłaściwie.

„Właściwe proporcje do odkażania to jedna łyżka stołowa wybielacza na 250 ml wody”. Zawsze należy wlewać go do wody, a nie na odwrót, i nigdy nie mieszać go z innymi środkami chemicznymi. Jednym z częstych błędów jest mieszanie wybielaczy z octem. „Nigdy nie mieszaj środków czystości, niektóre mieszanki wytwarzają trujące gazy”— powtarza Health Canada, podkreślając, że owoce i warzywa należy myć w wodzie, a nie przecierać płynami do dezynfekcji na bazie etanolu.

Amerykańskie Centrum ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) także poinformowało o wzroście liczby zatruć środkami czystości — w I kw. wzrost wyniósł ponad 20 proc. r/r. Zbiegło się to w czasie z pandemią COVID-19 i nakazem pozostania w domu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane