Czytasz dzięki

Kanadyjska platforma była piramidą finansową

  • DI
opublikowano: 15-06-2020, 22:00

Quadriga, platforma handlu kryptowalutą, o której głośno było w 2019 r., gdy nie zostawiając dostępu do haseł i kodów zmarł Gerald Cotten, jej założyciel, była zwykłą piramidą finansową — wykazało dochodzenie.

„To, co wydarzyło się w Quadriga, było staroświeckim oszustwem zapakowanym we współczesne technologie. Nie ma nic nowego w piramidach finansowych, nieautoryzowanych transakcjach funduszami klientów i przejmowaniu aktywów” — napisała Komisja Papierów Wartościowych w Ontario (OSC) w raporcie, w którym na 33 stronach opisało szczegóły oszustw.

Platforma zaprzestała wszelkich operacji 5 lutego 2019 r. i zwróciła się do sądu o ochronę przed wierzycielami. Była winna 215 mln CAD (158 mln USD) 76 tys. klientów. Firma Ernst & Young, która przeprowadzała proces bankructwa, odzyskała 46 mln CAD (34 mln USD). Po trwającym prawie rok dochodzeniu OSC uznała, że straty inwestorów wcale nie były spowodowane utratą haseł i kodów, ale oszustwami. Wszczęcie postępowania przeciwko Cottenowi ze względu na jego śmierć i bankructwo firmy jest niemożliwe.

OSC uznała jednak, że publikacja całości raportu jest niezbędna, by inwestorzy mogli wyciągnąć wnioski na przyszłość. Quadriga zaczęła działać w 2013 r., zawdzięczając popularność rosnącym cenom kryptowalut. Większość przeprowadzanych transakcji dotyczyła bitcoina, ethereum i litecoina. Założycielami byli mający wówczas 25 lat Gerald Cotten oraz Patryn. Patryn to druga tożsamość Omara Dhananiego, który w 2005 r. został skazany w USA za przestępstwa związane z praniem brudnych pieniędzy. Cotten i Patryn prowadzili firmę razem do 2016 r., potem Cotten prowadził ją sam.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane