Kanał Panamski zwiększy ilość przepraw tankowców LNG

WST, Bloomberg
opublikowano: 28-06-2018, 14:07
aktualizacja: 28-06-2018, 14:08

W październiku ma pełną para ruszyć transfer masywnych tankowców transportujących gaz ziemny przez Kanał Panamski, poinformował urząd nadzorujacy tę przeprawę wodną. Wiązać to można z planami zwiększenia eksportu amerykańskiego paliwa.

Zgodnie z nowymi przepisami statki będą mogły przemierzać kanał również nocą, a na jeziorze Gatun, będącym częścią sztucznej drogi wodnej na północnym krańcu kanału, będą mogły równocześnie przebywać dwie tego typu jednostki.

Kanał Panamski
Zobacz więcej

Kanał Panamski fot. Bloomberg

Zmiany pozwolą też dwóm zbiornikowcom poruszać się kanałem w różnych kierunkach w tym samym czasie. Władze mają przy tym lepiej identyfikować tzw. "rezerwacje duchów" przez firmy, które rezerwują przeprawy automatycznie z góry, a następnie ich nie realizują, zajmując tylko miejsce. 

Zdolność radzenia sobie z ogromnymi tankowcami przewożącymi skroplony gaz ziemny jest ściśle obserwowana w Stanach Zjednoczonych, gdzie do dwóch działających już terminali eksportowych dołączyć mają kolejne cztery do 2020 r.  Korzystanie z przeprawy przez Kanał Panamski znacznie skraca czas wysyłki surowca do Azji, gdzie Chiny są teraz największym na świecie importer gazu ziemnego.

Teraz droga wodna dla tych tankowców zajmuje średnio mniej niż jeden dzień. W październiku handlowcy LNG będą mogli konkurować z innymi spedytorami o drugi dzienny slot. Kanał ma w sumie 10 miejsc do rezerwacji i wysyła 11 statków w przeprawę

W miniony wtorek minęła druga rocznica ekspansji kanału, która otworzyła przeprawę dla większych tankowców. Od tego czasu przez śluzy przeszły 372 tankowce LNG

Tankowce LNG płacą obecnie od 500 do 525 tys. USD za skorzystanie z kanału. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu