Kanał Sueski udrożniony, uwaga przenosi się na OPEC+

Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI
opublikowano: 30-03-2021, 10:14

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się od ważnych doniesień z Egiptu.

Już w poniedziałek nad ranem pojawiły się informacje o tym, że potężny kontenerowiec blokujący Kanał Sueski został w końcu uwolniony z mielizny. Późniejsze godziny przyniosły dalszą poprawę sytuacji: po oględzinach statku został on przetransportowany w szersze miejsce kanału, co przełożyło się na całkowite jego udrożnienie i powrót normalnego ruchu na tej drodze wodnej.

Pierwszą reakcją inwestorów na informacje o uwolnieniu kontenerowca było pojawienie się presji spadkowej na rynku ropy naftowej. Otworzenie kanału oznacza bowiem, że nie będzie już problemu z transportem ropy naftowej oraz paliw na linii Azja-Europa przez Kanał Sueski. Co prawda ten rodzaj transportu i tak nie był na rynku ropy naftowej dominujący, jednak Kanał Sueski odpowiadał za około 4% transportu ropy i 9% transportu paliw drogą wodną na świecie. Nie jest on więc zupełnie bez znaczenia dla cen tego surowca.

Zniwelowanie problemów w Kanale Sueskim oznacza, że uwaga inwestorów na rynku ropy naftowej w drugiej połowie bieżącego tygodnia już praktycznie całkowicie przeniesie się na OPEC+. Na 1 kwietnia zaplanowane jest spotkanie producentów ropy naftowej, na którym będą oni debatować na temat wielkości cięć produkcji w maju, a być może także w czerwcu.

Jak na razie, na początku 2021 roku OPEC+ utrzymywało swoje wyjątkowo duże cięcia produkcji ropy naftowej, a na początku bieżącego roku do dodatkowych cięć produkcji, wynoszących aż milion baryłek ropy dziennie, zobowiązała się Arabia Saudyjska. Te ustalenia obowiązują do końca kwietnia. Dotychczas były one ogromnym wsparciem dla notowań ropy naftowej, zwłaszcza w obliczu kolejnego uderzenia pandemii, głównie w kraje europejskie, a co za tym idzie, kolejnych restrykcji i obniżenia popytu na paliwa.

Obecnie OPEC+ ma również trudny orzech do zgryzienia, ponieważ nie każdy kraj, który podpisał porozumienie naftowe, jest zwolennikiem tak długiego utrzymywania dotychczasowych cięć produkcji ropy naftowej. Na spotkaniu OPEC+ można więc oczekiwać pewnych nacisków na wzrost produkcji, chociażby stopniowy, w kolejnych miesiącach. Jednocześnie na rynku pojawiają się spekulacje, że Arabia Saudyjska rozważa przedłużenie dotychczasowych cięć nawet do połowy bieżącego roku.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane