Kanclerz Merkel wzywa Rosję do porozumienia z Polską

opublikowano: 18-01-2007, 20:23

Angela Merkel wezwała Rosję do rozwiązania sporu o mięso z Polską, aby umożliwić szybkie rozpoczęcie negocjacji o nowej umowie partnerskiej UE - Rosja.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała w czwartek wieczorem Rosję do rozwiązania sporu o mięso z Polską, aby umożliwić szybkie rozpoczęcie negocjacji o nowej umowie partnerskiej UE - Rosja.

"Rosja jest naszym strategicznym partnerem. Chcemy z nią współpracować" - powiedziała Merkel, otwierając w Berlinie 81. Międzynarodowe Targi Rolne Zielony Tydzień (Gruene Woche). Nowa umowa pozwoliłaby na bardziej intensywną kooperację - dodała.

"Dlatego mówię jako przewodnicząca Rady (UE): zróbcie coś podczas Zielonego Tygodnia, abyśmy mogli negocjować na wielką skalę" - powiedziała kanclerz, zwracając się do przedstawicieli Rosji.

Szefowa niemieckiego rządu wyraziła nadzieję, że gdy w niedzielę spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, szefowie resortów rolnictwa Rosji, Polski oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej będą "dalej niż obecnie". Dodała, że atmosfera podczas targów sprzyja porozumieniu, jest "bardziej swojska niż w sterylnej Brukseli".

Rosja wprowadziła w październiku 2005 r. embargo na polskie mięso. Powodem rosyjskich restrykcji było przechwycenie na terytorium Rosji kilku transportów mięsa ze sfałszowanymi dokumentami przewozowymi. Mięso pochodziło w rzeczywistości z Brazylii, ale w dokumentach figurowały zakłady w Tarnowie. Rosja oskarżyła polskie zakłady mięsne o oszustwo.

Polskie śledztwo wykazało, że oskarżenia były niesłuszne. KE potwierdziła, że Polska poradziła sobie ze wszystkimi niedociągnięciami w eksporcie i tranzycie mięsa.

Aby skłonić Unię Europejską do wsparcia polskich starań o zniesienie embarga, rząd w Warszawie zablokował w listopadzie ubiegłego roku przyjęcie unijnego mandatu na negocjacje w sprawie nowej umowy o partnerstwie i współpracy między UE a Rosją. Przewodzące w tym półroczu UE Niemcy dążą do jak najszybszego odblokowania tych rozmów.

DI, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Kanclerz Merkel wzywa Rosję do porozumienia z Polską