Kandydaci mogą podpisać traktaty z UE na początku 2003

OPTIMUS Spółka Akcyjna
05-04-2002, 18:38

BRUKSELA (Reuters) - Na początku przyszłego roku Unia Europejska (UE) powinna podpisać umowy akcesyjne z około 10 krajami kandydackimi, powiedział w piątek Komisarz UE ds. poszerzenia Unii.

Równocześnie Guenter Verheugen dodał, że rozszerzenie Unii powinno nastąpić do połowy 2004 roku, jednak może zostać opóźnione z powodu sporów wokół przyszłego kształtu wspólnej polityki rolnej lub zbyt małego poparcia dla członkostwa w niektórych krajach kandydackich.

"Wiosną 2003 roku chcemy podpisać umowę akcesyjną z 10 krajami" - powiedział Verheugen oraz zapewnił, że zrobi wszystko, by negocjacje zostały sfinalizowane do końca tego roku.

Niektórzy zachodni dyplomaci mówili ostatnio, że rozmowy mogą potrwać jeszcze przez kilka pierwszych miesięcy 2003 roku.

Verheugen powiedział również, że poszerzenie Unii może się opóźnić, jeżeli niektórzy członkowie będą nalegać na wcześniejszą reformę unijnej polityki rolnej.

Kilka państwa w tym Niemcy obawiają się, że unijny budżet nie poradzi sobie z roszerzeniem pomocy w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (CAP) na nowe kraje członkowskie.

Ramon de Miguel, hiszpański sekretarz stanu ds. Unii Europejskiej, powiedział, że rozszerzenie może opóźnić się nawet do 2007 roku, jeżeli obecni członkowie Piętnastki będą nalegać na uzależnienie go od reformy rolnictwa.

"Na szczęście żaden z krajów członkowskich nie poprosił o formalne powiązanie tych dwóch kwestii, nawet jeżeli dochodzą nas inne głosy" - powiedział Verheugen.

Komisarz nie spodziewa się, by któryś z kandydatów nalegał na opóźnienie negocjacji w sprawie rolnictwa z Unią Europejską, mimo ich wyraźnego niezadowolenia z propozycji Komisji.

Na początek UE proponuje, aby nowe kraje członkowskie dostawały tylko 25 procent wymiaru dopłat bezpośrednich przysługujących krajom Unii.

Powiedział też, że Unia nie powinna stawiać nowych warunków i żądań, ponieważ osłabiłyby one poparcie dla rozszerzenia w krajach kandydackich, które wynosi obecnie 65 procent.

"Opinia publiczna w niektórych krajach kandydackich podlega częstym zmianom, można na nią łatwo wpływać" - powiedział Verheugen. Ostrzegł też, że opóźnienie poszerzenia może spowodować, że w krajach kandydackich do władzy dojdą skrajne ugrupowania prawicowe lub lewicowe.

W październiku Komisja poinformuje, które z państwa kandydackich uważa za gotowe do wejścia w pierwszej grupie rozszerzenia. Dwa miesiące później na szczycie w Kopenhadze otrzymają one oficjalne zaproszenie do wejścia do UE.

"Między tymi dwoma szczytami spodziewam się maratonu negocjacyjnego, podczas którego rozwiązane muszą zostać wszystki problemy" - dodał Verheugen.

Dotyczyć one będą między innymi pomocy dla terenów biedniejszych, dopłat dla rolników, a także poziomu wpłat do unijnego budżetu przez nowych członków, które łącznie przesądzą o kosztach poszerzenia.

W styczniu Komisja informowała, że w latach 2004-2006 przeznaczyła na ten cel 40 miliardów euro, a zdaniem Verheugena suma ta raczej nie ulegnie zmianie.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: OPTIMUS Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kandydaci mogą podpisać traktaty z UE na początku 2003