Kandydatem PiS na marszałka Sejmu będzie Zych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-10-2005, 09:18

Kandydatem, którego PiS poprze na marszałka Sejmu, będzie Józef Zych (PSL) - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do kierownictwa partii.

Kandydatem, którego PiS poprze na marszałka Sejmu, będzie Józef Zych (PSL) - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do kierownictwa partii.

We wtorek rano w Sejmie doszło do spotkania prezesa PSL Waldemara Pawlaka i szefa klubu PiS Ludwika Dorna. Jednak żaden z nich nie chciał potwierdzić tej informacji. "Bez komentarza" - powiedział dziennikarzom Dorn, pytany czy Zych będzie marszałkiem. Szef PSL powiedział tylko, że rozmowa dotyczyła Prezydium Sejmu - liczby wicemarszałków. Dodał, że o szczegółach będzie można mówić dopiero w środę.

Według wcześniejszej zapowiedzi PiS, funkcja marszałka Sejmu miała przypaść PO, jednak z powodu braku deklaracji PO o wejściu do rządu, PiS postanowił wysunąć inną kandydaturę.

Jak powiedział informator PAP, ponieważ PiS liczy się z tym, że PO do rządu nie wejdzie i że PiS będzie musiał stworzyć rząd mniejszościowy - dlatego wysunięto taką propozycję.

W porannej audycji w Radiu Zet Dorn powiedział, że nie będzie zgody PiS na marszałka Izby z PO, dopóki nie będzie decyzji o wejściu PO do rządu. Dodał, że jeśli PO do rządu nie wejdzie, wtedy kandydatem na marszałka może być ktoś inny - niekoniecznie z PiS-u, zapewnił też, że "na pewno" nie będzie to lider Samoobrony Andrzej Lepper.

Dorn zapewnił, że marszałek będzie wybrany w środę, na najbliższym posiedzeniu Sejmu. "Fotel marszałka Sejmu czeka na polityka Platformy Obywatelskiej pod warunkiem, że Platforma oświadczy, +wchodzimy do tego rządu i nie stawiamy takich warunków, jakbyśmy to my wygrali te wybory+" - zaznaczył.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane