Kaniewski: powstanie NGF ma zapobiec dominacji zagranicznego kapitału

19-03-2004, 11:12

Minister skarbu Zbigniew Kaniewski uzasadnia decyzję o utworzeniu grupy z PZU i PKO BP ‘opanowaniem polskiego systemu finansowego przez kapitał pochodzenia zagranicznego’. Utworzenie Narodowej Grupy Finansowej ma pozwolić na utrzymanie udziału polskiego kapitału systemie finansowym na co najmniej dotychczasowym poziomie.

- Dotychczasowe doświadczenia w transformacji polskiego sektora finansowego ze względu na jego strategiczny wpływ na całą politykę gospodarczą wskazuje potrzebę zapobieżenia pełnej dominacji podmiotów zagranicznych - powiedział w Sejmie Kaniewski.

Podobne argumenty pojawiały się dotąd w wystąpieniach polityków Ligi Polskich Rodzin i Samoobrony. Posłowie obu partii zarzucali m.in. bankom kontrolowanym przez zagranicznych inwestorów iż działają na szkodę polskich firm, badź nie wspierają ich rozwoju, aby nie wspierać konkurencji dla ich zagranicznych rywali.

- W interesie polskiej gospodarki powinno leżeć zapewnienie wszystkim, także klientom indywidualnym, możliwości wyboru i współpracy pomiędzy bankami, ubezpieczycielami zdominowanymi przez kapitał zagraniczny, a bankami i ubezpieczycielami z silną pozycją kapitału polskiego – powiedział w piątek szef resortu skarbu.

MD, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kaniewski: powstanie NGF ma zapobiec dominacji zagranicznego kapitału