Kaniewski zrobi wszystko, by PKO BP zadebiutowało na GPW w 2004 r

opublikowano: 29-01-2004, 08:58

ISB: Nowy minister skarbu Zbigniew Kaniewski zadeklarował w czwartek, że trzeba wszystko zrobić, aby bank PKO BP SA znalazł się w tym roku na giełdzie.

„Trzeba wszystko zrobić aby [PKO BP – przyp. ISB] znalazło się w tym roku na giełdzie” – powiedział Kaniewski w wywiadzie dla radiowej “Trójki”.

„Znam publiczne wypowiedzi, że ze strony PKO BP byłaby taka wola, zatem dziś zapoznam się ze stanem prac i wydam odpowiednie dyspozycje” – dodał Kaniewski.

Minister skarbu powiedział także, odpowiadając na pytanie czy będzie to wstęp do połączenia z Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń SA (PZU), że resort poda analizie możliwość współdziałania instytucji finansowych w kontekście wejścia do Polski wielkich grup finansowych z zagranicy.

W środę prezes PKO BP Andrzej Podsiadło po raz kolejny powtórzył, że ciągle istnieje techniczna możliwość przeprowadzenia prywatyzacji banku i debiut jego akcji na GPW jeszcze w tym roku.

Podsiadło powiedział także, że w rozmowie z ministrem skarbu zaproponuje samodzielną prywatyzację banku bez pomocy doradcy prywatyzacyjnego.

Były minister skarbu Piotr Czyżewski mówił na początku stycznia, że chce zdążyć z publiczną ofertą PKO BP - do 35% kapitału - w roku 2004. Jego zdaniem nie koliduje ona z ewentualnym połączeniem banku z PZU. Czyżewski deklaruje również chęć zakończeniu konfliktu z drugim udziałowcem PZU do września 2004 roku.

Prywatyzacja PKO BP jest opóźniana z powodu braku decyzji o wyborze doradcy prywatyzacyjnego. Resort skarbu już trzykrotnie unieważniał przetargi na wybór doradcy, po raz ostatni w grudniu 2003 roku.

Tymczasem do 13 lutego Urząd Zamówień Publicznych wyda decyzję, czy MSP może wybrać doradcę prywatyzacyjnego bez procedury przetargowej.

Zysk netto największego banku detalicznego w Polsce wzrósł w 2003 roku do 1.226 mln zł z 1.051 mln zł rok wcześniej. (ISB)

qk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kaniewski zrobi wszystko, by PKO BP zadebiutowało na GPW w 2004 r