Kantar: wskaźnik klimatu konsumenckiego w czerwcu niższy o 2,5 pkt.

  • PAP
opublikowano: 02-07-2019, 18:23

Wskaźnik klimatu konsumenckiego, który obrazuje nastroje ekonomiczne Polaków w czerwcu obniżył się w stosunku do maja o 2,5 pkt. - wynika z wtorkowego raportu firmy Kantar.

Wskaźnik klimatu konsumenckiego w czerwcu wynosi 0,6 pkt. i - jak zauważa Kantar - po wyraźnym wzroście w marcu (do 6 pkt.), od kilku miesięcy systematycznie spada. W porównaniu do maja pogorszył się o 2,5 punktu procentowego.

Spadek ten - jak wynika z raportu - jest spowodowany gorszą oceną sytuacji ekonomicznej kraju, a także niższą oceną kondycji finansowej gospodarstw domowych.

Wskaźnik percepcji sytuacji ekonomicznej kraju wyniósł w czerwcu 0,7 pkt., co w stosunku do maja oznacza spadek o 1,1 pkt. Przyczyniła się do tego gorsza niż przed miesiącem ocena obecnej sytuacji ekonomicznej Polski (o 1 pkt.) oraz pogorszenie rocznej prognozy zmiany sytuacji ekonomicznej (spadek o 1 punkt procentowy). Ocena zmiany sytuacji ekonomicznej kraju - jak czytamy w raporcie - pozostała bez zmian.

Pogorszyła się też ocena kondycji finansowej gospodarstw domowych: w czerwcu wskaźnik ten wyniósł 2 pkt. i był o 3,9 pkt. niższy niż w maju. Do spadku wartości wskaźnika przyczyniły się głównie negatywne nastroje Polaków co do sytuacji finansowej w przyszłym roku. Poczucie, że w kolejnym roku sytuacja finansowa w polskich gospodarstwach domowych będzie lepszy niż obecnie, jest niższe (spadek o 7 pkt .). Pogorszyła się także ocena zmian sytuacji finansowej gospodarstw domowych (o 1 pkt.).

Spadek ten - jak wynika z raportu - jest spowodowany gorszą oceną sytuacji ekonomicznej kraju a także niższą oceną kondycją finansową gospodarstw domowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy