Kapena zwolni 50 osób

Zbigniew Marecki
opublikowano: 10-03-2003, 00:00

Około 20 proc. załogi zamierza zwolnić w najbliższych miesiącach Kapena, producent autobusów ze Słupska. To efekt przegranej w przetargu na dostawę gimbusów, który ogłosił resort edukacji.

Zarząd Kapeny, słupskiego producenta autobusów, poinformował pracowników, że w wyniku ograniczenia portfela zamówień chce zredukować załogę o 50 osób. Obecnie spółka zatrudnia 250 pracowników. Jeszcze do niedawna firma liczyła na wygraną w przetargu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu na dostawę 270 gimbusów. Jednak oferta Kapeny została odrzucona.

Komisja przetargowa zakwestionowała badanie zużycia paliwa, które słupszczanie przeprowadzili we Włoszech, gdzie mieści się siedziba firmy Cacciamali, głównego udziałowca spółki (ponad 90 proc. udziałów). Tymczasem resort wymagał badania w Instytucie Transportu Samochodowego w Warszawie.

Nie jest wykluczone, że część zwalnianych w Kapenie pracowników przejmie sąsiadująca z tą firmą szwedzka Scania. Rozmowy między kierownictwami obu firm trwają, ale Scania, która uzyskała niedawno duży kontrakt na rynku angielskim, zamierza zwiększyć zatrudnienie dopiero w II kwartale 2003 r.

Władze Kapeny nie zgłosiły jeszcze oficjalnie zamiaru przeprowadzenia zwolnień do Powiatowego Urzędu Pracy (PUP) w Słupsku. Jednak sama zapowiedź zwolnień budzi obawy przedstawicieli tej instytucji.

— Oznacza dla nas duży problem, bo nowych miejsc pracy jest jak na lekarstwo, a ciągle nie wiemy, ile otrzymamy funduszy na aktywne formy zwalczania bezrobocia w tym roku — mówi Janusz Chałubiński, kierownik PUP w Słupsku.

W lutym w Słupsku było blisko 11,2 tys. bezrobotnych, a w powiecie słupskim przeszło 13,7 tys. Stopa bezrobocia w tym regionie przekroczyła już 30 proc.

W 2002 r. spółka przeżywała trudności, gdy polscy nabywcy zauważyli, że waga autobusów Kapeny nie spełnia wymogów homologacji. W efekcie spółka musiała na własny koszt dokonać wymiany niektórych części produkowanych pojazdów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Marecki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kapena zwolni 50 osób