Kapitał ucieka z Rosji coraz szybciej

DI, WSJ.COM
opublikowano: 16-01-2012, 00:00

KRYZYS

Wubiegłym roku z Rosji uciekło ponaddwukrotnie więcej kapitału niż rok wcześniej. Tylko w czwartym kwartale ubiegłego roku odpłynęło z Rosji 38 mld USD, najwięcej od kryzysu finansowego 2008 r. Łącznie z Rosji uciekło w ubiegłym roku 84,2 mld USD. Rok wcześniej było to 33,6 mld USD.

Odpływ kapitału spowodował spadek kursu rubla w ubiegłym roku o ponad 5 proc., mimo że średni kurs rosyjskiej ropy był rekordowy. Kryzys zadłużenia w Europie sprawił, że zagraniczni inwestorzy są mniej skłonni do podejmowania ryzyka i lokowania pieniędzy na rynkach wschodzących, takich jak Rosja. Członkowie rządu i bank centralny winą za odpływ kapitału z Rosji obarczają głównie rosyjskie korporacje i biznesmenów, którzy chcą uchronić swoje aktywa przed utratą wartości i próbują uniknąć ryzyka politycznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, WSJ.COM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu