Kapitalizacja GPW wzrosła o 13 mld zł

Maciej Zbiejcik
02-11-2001, 00:00

Październik okazał się okresem silnego wzrostu cen akcji na GPW. Dzienne zwyżki indeksów przekraczały nawet 6 proc., a obroty sięgały 650 mln zł. Kapitalizacja GPW wzrosła o ponad 13 mld zł.

Euforia październikowych zakupów sprawiła, że WIG 20 zyskał blisko 20 proc., a TechWIG prawie 30 proc. Z kolei WIG zdołał poprawić swoją wartość o blisko 15 proc., a kapitalizacja GPW skoczyła z 85,5 mld zł na koniec września do około 98 mld zł.

W gronie najbardziej docenionych spółek znalazły się Interia (90 proc.), Pażur (75 proc.), Getin (66 proc.), Netia (63 proc.) oraz Talex (60 proc.). W cenie były też walory spółek IT. Akcje Computerlandu podrożały aż o blisko 51 proc., Softbanku o 39 proc., a Prokomu o blisko 34 proc. Walory TP SA i PKN Orlen zdrożały odpowiednio o 30 proc. i o 21 proc.

Specjaliści wymieniają wiele powodów ostatnich zwyżek.

— Brak panicznej reakcji na wojną w Afganistanie, silne wzrosty na światowym rynku akcji oraz utworzenie nowego rządu — to wszystko pozytywnie wpłynęło na rozwój wydarzeń na GPW. W pierwszej fazie wzrostów mieliśmy do czynienia ze spekulacyjną zwyżką. W miarę upływu czasu coraz chętniej na rynku zaczęli pojawiać się inwestorzy zagraniczni — komentuje Rafał Gębicki, dyrektor Concordii.

Specjaliści liczą, że ostatnia fala wzrostów może być zapowiedzią dłuższego trendu, który ma szansę utrwalić się na dobre w 2002 roku.

— Zachowanie giełdowych inwestorów z reguły wyprzedza przyszłe ruchy w gospodarce. W związku z tym już za kilka miesięcy możemy być świadkami poprawy sytuacji makroekonomicznej w naszym kraju — przypuszcza Bogusław Taźbirek.

Niewykluczona jest również dalsza poprawa sytuacji na krajowym rynku kapitałowym. Jednak może się okazać, że trzeba będzie na nią trochę poczekać.

— Być może transfer 1 mld dolarów na konta funduszy emerytalnych zdoła pod koniec roku pobudzić giełdę, co przekona zagraniczne instytucje do wzmożonej aktywności na naszym rynku — przyznaje Rafał Gębicki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kapitalizacja GPW wzrosła o 13 mld zł