Kapitalizacja rynkowa Alibaby skurczyła się w rok o 344 mld USD

opublikowano: 25-10-2021, 12:52

Od pamiętnego wystąpienia Jacka Ma, w którym założyciel Alibaby skrytykował chińskie władze, upłynął rok. Od tego czasu holding musi mierzyć się z represjami ze strony organów regulacyjnych, co sprawiło, że kapitalizacja rynkowa giganta e-commerce skurczyła się o 344 mld USD.

Niedługo po krytycznym przemówieniu miliardera chińskie władze doprowadziły do zablokowania debiutu fintechu Ant Group na giełdzie w Hongkongu po rekordowej pierwszej ofercie publicznej opiewającej na 37 mld USD.

Organy regulacyjne w ostatnich miesiącach zintensyfikowały także swoje działania mające na celu ograniczenie przywilejów firm technologicznych w Chinach i wprowadzenia nowych przepisów antymonopolowych. Zmianę polityki najmocniej odczuła właśnie spółka Jacka Ma, która została ukarana gigantyczną grzywną w wysokości 2,75 mld USD za nadużywanie dominującej pozycji rynkowej.

Te dwa czynniki sprawiły, że wartość rynkowa holdingu Alibaba w rok od głośnego wystąpienia jego założyciela spadła o 344 mld USD. Akcje giganta e-commerce są obecnie o ok. 43 proc. tańsze niż w październiku 2020 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane