Kapitulacja byków na GPW

Tomasz Hońdo starszy analityk Quercus TFI
opublikowano: 29-06-2018, 17:13
aktualizacja: 29-06-2018, 17:14

20,2% - tylko tyle inwestorów ankietowanych w cotygodniowym sondażu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych to "byki", oczekujące zwyżki WIG-u. Tak niskiego odsetka optymistów nie odnotowaliśmy jeszcze NIGDY.

Z kolei odsetek pesymistów ("niedźwiedzi") jest już o krok od listopadowego ekstremum. W efekcie rekordowo nisko znalazł się też będący wypadkową tych dwóch odsetków Indeks Nastrojów Inwestorów (INI) - wyniósł bezprecedensowe -42 pkt. proc. (to różnica między odsetkiem byków i niedźwiedzi).

 

No cóż, bez wątpienia źle się dzieje na GPW, choć z drugiej strony tak kiepskie nastroje to także teoretycznie przestrzeń do ich znacznej poprawy w dłuższym horyzoncie czasowym. Zauważmy, że przy niskich odczytach INI kształtowały się istotne dołki indeksów. Zastrzeżenie jest takie, że historia sondażu SII nie sięga niestety bessy z 2008 roku (choć warto też zauważyć, że obecna przecena na rynku małych spółek trwa już od prawie 15. miesięcy).

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Hońdo starszy analityk Quercus TFI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kapitulacja byków na GPW