Kaplan: Fed powinien unikać "świadomego" odwracania krzywej rentowności

opublikowano: 15-05-2018, 17:07
aktualizacja: 15-05-2018, 17:09

Przewodniczący Banku Rezerwy Federalnej z Dallas Robert Kaplan ostrzegł przed działaniami władz monetarnych, które podniosłyby krótkoterminowe koszty pożyczek powyżej długoterminowych stóp zwrotu i powiedział, że bank centralny USA powinien stopniowo podążać za swoim planem podnoszenia stóp procentowych.

Ja, przykładowo, nie chcę w przyszłości świadomie tworzyć odwróconej krzywej dochodowości -  powiedział Kaplan, wyjaśniając, że "bardzo uważnie obserwuje kształt krzywej".

Robert Kaplan, szef Fed z Dallas
Zobacz więcej

Robert Kaplan, szef Fed z Dallas fot. Bloomberg

Były dyrektor banku Goldman Sachs, który nie ma obecnie prawa głosu odnośnie polityki stóp procentowych, już wcześniej ostrzegał w kwestii odwróconej krzywej dochodowości, która ma dobre wyniki  w przewidywaniu nadchodzącej recesji.

Różnica między rentownością pięcio- i 30-letnich papierów skarbowych zmniejszyła się w zeszłym tygodniu do najniższego poziomu od sierpnia 2007. W kolejnych miesiącach może pojawić się odwrócona krzywa rentowności, jeśli Fed będzie kontynuował swój plan podniesienia stóp dwa lub trzy razy w tym roku.

Kaplan powiedział też, że za jakiś czas roku przedstawi swoje stanowisko w temacie ilości koniecznych – w jego opinii – podwyżek stóp procentowych w 2018 roku. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu