Karkosik i Stalos w jednej drużynie

Maria Trepińska
opublikowano: 24-06-2005, 00:00

Roman Karkosik i niemiecki inwestor chcą wprowadzić swojego człowieka do rady Walcowni Rur Andrzej. Początek aliansu?

Roman Karkosik, który w kwietniu 2005 r. nabył około 10 proc. udziałów w Walcowni Rur Andrzej (WRA) w Zawadzkiem (woj. opolskie), chce mieć wpływ na funkcjonowanie spółki, która dwa lata temu przejęła od syndyka Hutę Andrzej (HA), producenta rur wykorzystywanych m.in. w przemyśle stoczniowym, gazownictwie, energetyce.

Sojusz w radzie

Według naszych informacji Roman Karkosik porozumiał się z firmą Stalos z Wrocławia, reprezentującą interesy niemieckiego koncernu rurowego Rohrwerk Maxhuette w Polsce. Zagraniczny inwestor posiada ponad 20 proc. udziałów WRA, które nabył od syndyka masy upadłościowej HA. Apetyt na nie miał też Roman Karkosik, ale tym razem mu się nie udało.

— Roman Karkosik i Niemcy razem mają ponad 30 proc. udziałów w WRA i mogą wprowadzić co najmniej jednego swojego przedstawiciela do rady nadzorczej — tłumaczy nasz rozmówca.

Wczoraj nie udało nam się skontaktować z Romanem Karkosikiem ani z szefami firmy Stalos.

Prawo udziałowca

Adam Niebój, prezes WRA, potwierdza, że otrzymał pismo, w którym jeden z udziałowców spółki domaga się zwołania NWZA.

— Zamierzam zwołać walne na połowę lipca, w porządku obrad będą zmiany w składzie rady nadzorczej — mówi prezes Niebój.

Obecnie w RN WRA zasiadają: Zbigniew Sikora, Kazimierz Bulanowski, Marek Lipczyk, Marek Nocoń, Violetta Reus. Reprezentują oni Towarzystwo Finansowe Silesia (TFS), które ma w spółce ponad 69 proc. udziałów.

— Zamierzamy sprzedać nasze udziały. Możliwe, że w lipcu ogłosimy przetarg — wyjaśnia Tadeusz Wenecki, prezes TFS.

Zanim TFS wystawi na sprzedaż udziały WRA, powinna zostać wyjaśniona sprawa ze Złomrexem, który sądownie domaga się praw do nabycia HA.

Adam Niebój ujawnił, że w porządku walnego ma być też punkt dotyczący aktualnej sytuacji w spółce.

— Po pięciu miesiącach firma ma 1 mln zł strat, przy przychodach około 18 mln zł. Wynikają one m.in. z tego, że mieliśmy przestoje w produkcji oraz problemy ze zbytem — twierdzi prezes WRA.

Sinara atakuje

Kolejnym problemem, z którym musi się zmierzyć WRA, jest przejęcie przez Sinara Trading, rosyjskiego potentata, Walcowni Rur Jedność w Siemianowicach Śląskich. Sinara Trading ma obecnie wyłączność na negocjacje, tym samym z gry, przynajmniej na tym etapie, odpadł niemiecki Rohrwerk Maxhuette, obecny sojusznik Romana Karkosika w WRA. Wschodni inwestor zadeklarował bardzo szybkie ukończenie wlokącej się od lat inwestycji i produkcję rur na rynek polski i zagraniczny. A to może oznaczać kłopoty dla WRA.

— Owszem, obawiamy się tego — przyznaje Adam Niebój.

WRA ubiegły rok zakończyła zyskiem netto około 1,3 mln zł, przy przychodach ponad 50 mln zł. Zatrudnia około 600 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Karkosik i Stalos w jednej drużynie