Karmar rozwija skrzydła

ANP
opublikowano: 05-05-2008, 00:00

Warszawska spółka budowlana wypłynie poza stolicę i poszerzy działalność. W tym roku chce mieć 400 mln zł przychodów.

Warszawska spółka budowlana wypłynie poza stolicę i poszerzy działalność. W tym roku chce mieć 400 mln zł przychodów.

Karmar, należący do francuskiej grupy Bouygues Construction i specjalizujący się w generalnym wykonawstwie, rozszerza działalność i zasięg.

— Zamierzamy nadal działać głównie w obszarze generalnego wykonawstwa. Dotąd ponad 60 proc. naszego portfela stanowiły zlecenia mieszkaniowe. Chcemy to zmienić, intensyfikując działania w innych obszarach budownictwa ogólnego — mówi Włodzimierz Bogiel, prezes Karmaru.

Spółka zamierza być bardziej aktywna na rynku inwestycji komercyjnych, takich jak obiekty biurowe czy handlowe.

— Jesteśmy zainteresowani inwestycjami przemysłowymi, infrastrukturalnymi i ochrony środowiska. Zakładamy zwiększenie udziału projektów pozamieszkaniowych w tym roku do 40 proc. — dodaje prezes.

Obecnie spółka wykonuje 14 obiektów o powierzchni blisko 430 tys. mkw. Wartość inwestycji przekracza 1 mld zł.

Portfel niemal pełen

Portfel zamówień na ten rok Karmar ma wypełniony w 80 proc. Zdaniem Włodzimierza Bogiela, pewne nasycenie rynku, głównie projektami mieszkaniowymi, wpłynęło na lekkie wyhamowanie boomu budowlanego. Dlatego wykonawcy nie mogą spać spokojnie.

— W budownictwie ogólnym wyhamowaniu uległy projekty mieszkaniowe. Znacznie więcej deweloperów rozpoczyna projekty biurowe. Szansy szukamy również w projektach ekologicznych, ale tu mamy niewielkie doświadczenie. Musimy znaleźć partnerów mających technologię i referencje — mówi prezes.

Silniejsi w kraju

Spółka chce także bardziej wyjść poza stolicę.

— Otwieramy oddziały terenowe. Pierwszy uruchomiliśmy w 2007 r. we Wrocławiu. W tym roku otworzymy kolejny w Katowicach lub Krakowie — mówi prezes.

Spółka planowała debiut na GPW, ale kapitał zapewnił jej francuski potentat Bouygues Construction.

— Zyskaliśmy dostęp do najnowszych technologii, szanse udziału w przedsięwzięciach i obszarach budownictwa, na których Karmar nie był dotychczas aktywny — wymienia plusy mariażu prezes.

W 2007 r. Karmar miał blisko 300 mln zł przychodów. Plan na ten rok zakłada 400 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Karmar rozwija skrzydła