Karnawałowe szaleństwa w Czechach

DI
17-02-2011, 17:15

W tym roku karnawałowe zabawy czekają na Prażan i turystów od 25 lutego do 9 marca, w różnych miejscach, zarówno pod gołym niebem, jak i w pałacach, muzeach, restauracjach i hotelach.

Kostium karnawałowy można wypożyczyć lub kupić w pałacu Clam – Gallasa w wypożyczalni Budoir przy ulicy Husovej w centrum Pragi. Właśnie tu odbędzie się 5 marca chyba największe wydarzenie praskiego karnawału – Crystal Ball, wielki barokowy bal maskowy. Romantycy mogą wziąć udział w karnawałowym rejsie masek po rzece Wełtawie. Niektóre restauracje praskie serwować będą nawet specjalne menu karnawałowe.
Tradycyjną czeską zabawę karnawałową doceniło w listopadzie 2010 roku UNESCO. Na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego wpisany został pochód karnawałowy z Hlinecka w województwie pardubickim. W tutejszych wioskach Vortová, Studnice, Hamry czy Blatno pochody karnawałowe odbywają się, według etnografów, już od ponad 200 lat. Stroje, maski i zwyczaje pozostały niemal niezmienne. W korowodzie uczestniczą dwa rodzaje masek: ładne - w czerwonych barwach i brzydkie - w czarnych. W tym roku pochód odbędzie się 26 lutego. Na gości czeka wesoła zabawa, tańce ludowe i  wiele innych atrakcji.
Oryginalne zabawy karnawałowe odbywają się także w miejscowości Strání na wschodnich Morawach, w Białych Karpatach. Każdego roku przybywają tu zespoły folklorystyczne z zech i z zagranicy. Atrakcją jest karnawałowy taniec z mieczem. Według dawnych legend tańczyli go miejscowi zbójnicy. Obecnie uczestnicy karnawału odwiedzają domy i w każdym wykonują taniec z ozdobionymi mieczami. W tańcu uczestniczy zawsze pięć osób stojących w kole  i gospodarz, który nadziewa później na drewniane rożno słoninę, kiełbaski, przywiązuje butelkę śliwowicy i obdarowuje nimi gości.
Barwne zabawy z korowodami masek, występami zespołów ludowych organizowane są również na drugim krańcu Czech, w regionie Chodsko na zachodzie kraju.  Najbardziej znane i największe uroczystości odbywają się w cztery ostatnie dni karnawału w Postřekově, a mniejsze zabawy praktycznie w każdej wiosce.
Karnawał można świętować także w Skansenie Wołoskim w Rožnovie pod Radhoštěm na północnych Morawach, największym i najstarszym skansenie w środkowej Europie. Oprócz tradycyjnego korowodu masek i barwnych występów folklorystycznych na gości czekają liczne przysmaki gastronomiczne. W pierwszą sobotę karnawału (26.02.) odbędzie się konkurs na najlepszą kiełbaskę wołoską i najlepszy wołoski salceson.
Karnawałowa atmosfera wypełni nie tylko czeskie wioski, ale także miasta. Brno, drugie co do wielkości miasto w Republice Czeskiej, przygotowało wystawę tematyczną nazwaną Bale, tańce, karnawały. Wystawę można zwiedzać w Krajowym Muzeum Morawskim, w Pałacu Panien Szlachcianek. Każdego roku barwne pochody masek przemierzają Czeski Krumlov czy Telč

Informacje o biletach wstępu, kostiumach i imprezach: www.carnevale.cz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Karnawałowe szaleństwa w Czechach