Karpiński pozytywnie nastawiony po rozmowach z komisarzem UE o LOT

PAP
13-02-2014, 14:45

Minister skarbu Włodzimierz Karpiński powiedział, że jest "pozytywnie nastawiony" po czwartkowym spotkaniu z komisarzem UE ds. konkurencji Joaquinem Almunią. Rozmowa dotyczyła restrukturyzacji i pomocy państwa dla PLL LOT. KE bada, czy jest ona dozwolona.

Włodzimierz Karpiński, fot. Marek Wiśniewski
Zobacz więcej

Włodzimierz Karpiński, fot. Marek Wiśniewski

"Zdecydowanie jestem pozytywnie nastawiony po tym spotkaniu. Natomiast cały czas czeka nas ciężka praca i tej pracy i zarząd, i załoga (PLL - LOT) się nie boją. Właściciel, czy główny akcjonariusz (skarb państwa - PAP), jest zdeterminowany, by ta firma była rentowna (...)" - powiedział dziennikarzom po spotkaniu w Brukseli Karpiński.

Na początku listopada ub.r. KE wszczęła szczegółowe postępowanie, aby ocenić, czy przyznanie PLL LOT w sumie ok. 200 mln euro pomocy restrukturyzacyjnej jest zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa. Jeśli KE nie uzna już udzielonej pomocy państwa za dozwoloną, LOT może być zmuszony do jej zwrócenia. W ubiegły piątek KE opublikowała w dzienniku urzędowym główne elementy i założenia planu restrukturyzacji spółki. Uczestnicy rynku, czyli np. inne linie lotnicze, mają - jak podał Karpiński - czas do 7 marca na zgłaszanie pytań i uwag do dokumentu.

"To, co dzisiaj jest najważniejsze to plan restrukturyzacji, który przewiduje urentownienie docelowe firmy i jest realizowany dużo efektywniej (niż przewidywano). Mimo trudności związanych z redukcją kosztów, wzrastają przychody. To są dobre informacje. Była to dobra rozmowa (z komisarzem), która ustaliła poziom komunikacji na najwyższym szczeblu. Ze swojej strony zadeklarowaliśmy pełną gotowość do składania wyjaśnień (komisarzowi) w zasadzie 24 godziny na dobę" - zapewnił minister.

Tymczasem, KE uzasadniała w listopadzie, że uruchomiła dochodzenie właśnie dlatego, że ma wątpliwości, czy plan restrukturyzacji LOT-u jest zgodny z wymogami UE, a te wymogi to ponowne usprawnienie firmy, adekwatny udział firmy w kosztach restrukturyzacji i zastosowanie środków, które skompensują zakłócenia konkurencji wynikające z pomocy państwa.

Karpiński bronił planu. "Dzisiaj realizacja działalności na poziomie operacyjnym pokazuje, że ten plan był realistyczny i że jest realizowany nadmiarowo z punktu widzenia obniżania kosztów i zwiększania przychodów, więc to są dobre sygnały, (...) nie podlega to dyskusji" - powiedział. Dodał, że komisarz został w tej sprawie "dobrze zbriefowany". "Była to dobra rozmowa, która zakłada dalsze wyjaśnienia, jeśli pojawią się problemy" - podkreślił.

W Brukseli Karpińskiemu towarzyszył wiceminister MSP Rafał Baniak oraz prezes PLL LOT Sebastian Mikosz.

W planie restrukturyzacji PLL LOT na koniec tego roku założono zysk z działalności operacyjnej spółki na poziomie 64-78 mln zł, a w 2015 r. 113-137 mln.

W grudniu 2012 roku przewoźnik otrzymał pierwszą transzę pomocy 400 mln zł (ok. 100 mln euro). Komisja Europejska wydała w maju 2013 r. tymczasową zgodę na pożyczkę. Miesiąc później do KE trafił plan restrukturyzacji, zawierający wytyczne dotyczące przyszłości LOT-u, zakładające m.in. modernizację floty. Plan zakłada także m.in. przekazanie LOT-owi drugiej transzy pomocy na restrukturyzację w wysokości 381 mln zł oraz uzyskanie trwałej rentowności przez spółkę od 2015 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Karpiński pozytywnie nastawiony po rozmowach z komisarzem UE o LOT