Karpiński: Rząd przygotowuje projekt ustawy o kontroli inwestycji zagranicznych

ISBNews
27-08-2014, 11:11

Rząd przygotowuje projekt ustawy, umożliwiającej kontrolę zagranicznych inwestycji kapitałowych w Polsce, który zakłada, że w niektórych przypadkach zakup lub sprzedaż akcji i udziałów polskich firm będzie wymagać zgody ministra skarbu państwa, poinformował minister skarbu Włodzimierz Karpiński.

"Polska była i jest otwarta na zagraniczne inwestycje kapitałowe, ale zdarza się, że intencje inwestorów nie zawsze są zbieżne z interesami polskiej gospodarki. Dlatego przygotowujemy projekt ustawy, umożliwiającej kontrolę zagranicznych inwestycji kapitałowych w Polsce, który zakłada, że w niektórych przypadkach zakup lub sprzedaż akcji i udziałów polskich firm będzie wymagać zgody ministra skarbu państwa" - powiedział Karpiński podczas wystąpienia w Sejmie.

"Będziemy chronić nasze strategiczne aktywa, ale - oczywiście - w zgodzie ze światowymi standardami, takie, jakie obowiązują w krajach anglosaskich czy u naszych sąsiadów w Austrii i Niemczech" - podkreślił minister.

Karpiński zaznaczył tez, że przykład Grupy Azoty, "którą obroniliśmy przed wrogim przejęciem dzięki skutecznie przeprowadzonej konsolidacji" jest znamienny. Pokazuje, że potrzebujemy skutecznych narzędzi do obrony naszego rynku i interesów naszej gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Karpiński: Rząd przygotowuje projekt ustawy o kontroli inwestycji zagranicznych