Karty flotowe – oszczędności i kontrola

Sylwester Pawłowski
24-11-2004, 00:00

Ze względu na rozpoczynający się dopiero proces dojrzewania rynku flotowego w Polsce niełatwo o spełniającą oczekiwania flot usługę lub produkt.

Z całą pewnością można powiedzieć, że koncerny paliwowe stanęły w kwestii oferty dla flot na wysokości zadania, dostarczając poza podstawowym produktem, jakim jest paliwo, flotowe karty paliwowe wraz z całym informatycznym systemem rejestracji transakcji. Rozwiązanie to jest w wielu wypadkach niedoceniane.

Komplet informacji

Korzyści płynące z posiadania elektronicznych wersji faktur i ich załączników są olbrzymie. Połączenie uzyskanych tą drogą danych z programem do zarządzania flotą (np. CARMEN firmy Virtual) pozwala zarządcy floty tworzyć szczegółowe raporty paliwowe. Można w ten sposób zaprezentować średnie zużycie paliwa na kierowcę w danym regionie operacyjnym firmy i porównać uzyskane wskaźniki z inny rejonami kraju. Znając podawane przez kierowców przy tankowaniu stany przebiegów w samochodzie, uzyskujemy informację, ile jeszcze kilometrów pozostało do przeglądu gwarancyjnego, możemy przewidzieć w procesie budżetowania, w którym miesiącu samochód będzie przeznaczony do sprzedaży.

Analiza danych

Współpraca z analitykiem pomoże wycisnąć z dostarczanych przez koncern paliwowy danych jeszcze dalej idące wnioski. Możemy nawet z dużym prawdopodobieństwem ustalić, czy kierowcy dolewają prywatnie paliwo do samochodu czy też uszczuplają budżet firmy przez „braki zakupowe”. Opisane powyżej przykłady to jedynie kropla w morzu możliwości, jakie drzemią w dostarczanych flotom zestawieniach.

Bezpieczeństwo

Nie mniej ważne niż posiadanie danych jest bezpieczeństwo. Dzięki plastikowej karcie zabezpieczonej numerem PIN i numerem rejestracyjnym przypisanego do niej samochodu ograniczone jest do minimum użycie karty przez osoby nieuprawnione. Zapisanie np. na wbudowanym w karcie elektronicznym chipie limitu dziennych czy też miesięcznych tankowań chroni firmę przed wyłudzeniami paliwa.

Dzięki internetowym portalom koncernów zarządzający flotą mogą też na bieżąco śledzić poczynania swoich kierowców flotowych pod kątem tankowanego paliwa, nie czekając na cykliczne rozliczenia.

Sylwester Pawłowski szef Towarzystwa Kierowników Flot Samochodowych

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Pawłowski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Karty flotowe – oszczędności i kontrola