Kasa na czyste techniki

SACH
opublikowano: 14-07-2011, 00:00

24 mln zł czeka na mazowieckie firmy, które przygotują projekty chroniące środowisko.

24 mln zł czeka na mazowieckie firmy, które przygotują projekty chroniące środowisko.

To jeden z ostatnich konkursów, w którym firmy z Mazowsza będą mogły dostać unijne pieniądze. Wystartował nabór z działania 1.8 "Wsparcie dla przedsiębiorstw w zakresie wdrażania najlepszych dostępnych technik". Organizująca go Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU) podzieli 24 mln zł. To konkurs wyłącznie do mikro-, małych i średnich firm. Mogą one składać projekty o maksymalnej wartości 8 mln zł i dostać do 50 proc. wartości kosztów.

— Wsparcie dostaną przedsięwzięcia dotyczące stosowania tzw. czystych technologii, czyli realizowanych w firmie procesów ochrony środowiska, które mają na celu redukcję zanieczyszczeń u źródła. Unijną dotacją chcemy też objąć firmy, które podejmą działania w kierunku odzyskania lub ponownego wykorzystania produktów ubocznych — mówi Marcin Kierwiński, wicemarszałek Mazowsza.

Na dofinansowanie mają też szansę projekty związane z tzw. oczyszczaniem na wylocie, czyli oczyszczaniem wody, powietrza i gleby z odpadów i zanieczyszczeń po zakończeniu każdego procesu produkcyjnego w firmie (np. dzięki filtrom).

W konkursie nie ma preselekcji, więc przedsiębiorca musi mieć przygotowane wszystkie dokumenty już na etapie składania wniosku. Nabór prowadzony jest aż do wyczerpania limitu określonego na poziomie 150 proc. kwoty przeznaczonej na konkurs. Być może nie będzie takiej sytuacji jak w poprzedniej edycji, w której nie wyczerpano 100 proc. dostępnych funduszy. 22 lipca MJWPU organizuje szkolenie dla firm zainteresowanych dotacją. Więcej informacji można uzyskać w siedzibie jednostki lub na stronie www.mazowia.eu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SACH

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu