Kasa wymyka się MCI

JK
opublikowano: 09-08-2010, 00:00

MCI Management poczeka na odszkodowanie za JTT. Ponad 56 mln zł w rękach Sądu Najwyższego.

MCI Management poczeka na odszkodowanie za JTT. Ponad 56 mln zł w rękach Sądu Najwyższego.

W piątek nie zapadł wyrok w procesie o odszkodowanie, którego domaga się fundusz MCI Management od skarbu państwa za straty poniesione 10 lat temu na akcjach zniszczonego przez organa skarbowe JTT Computer. Wrocławski Sąd Apelacyjny odłożył wydanie orzeczenia i zwrócił się do Sądu Najwyższego (SN) z pytaniem prawnym, czy MCI, jako były akcjonariusz JTT, ma legitymację do żądania odszkodowania. To punkt dla przeciwników, czyli Prokuratorii Generalnej (PG), broniącej w sądach interesów państwa.

— Cieszy nas to, że sąd apelacyjny zgodził się z naszymi argumentami i naszą linią obrony. Od początku tego procesu uważamy, że MCI nie ma podstaw prawnych do dochodzenia odszkodowania. Nasze wątpliwości podzielił sąd wyżej instancji. Mamy nadzieję, że podobnie postąpi Sąd Najwyższy — mówi Agnieszka Kurach, radca prawny PG.

Decyzja sądu oznacza, że przedłuży się trwający ponad 3 lata proces. Kiedy można spodziewać się decyzji SN?

— Myślę, że na uchwałę SN trzeba będzie poczekać co najmniej 3 miesiące — uważa Agnieszka Kurach.

Stanowisko SN będzie wiążące dla sądu apelacyjnego. Jeżeli uzna, że MCI ma prawo, jako były akcjonariusz, dochodzić odszkodowania, to wygra proces. Wysokość rekompensaty zależeć już będzie od uznania sądu apelacyjnego.

Co na to kierownictwo giełdowego funduszu?

— Szanujemy decyzję sądu apelacyjnego. Sprawa będzie bardziej szczegółowo zbadana. Mamy nadzieję, że SN szybko wypowie się w tej materii — mówi Konrad Sitnik, wiceprezes MCI.

To gorzka pigułka dla firmy. 15 marca 2010 r. sąd okręgowy przyznał jej rację i zasądził 56 mln zł (38,5 mln zł odszkodowania plus 17,4 mln zł odsetek). Prokuratoria złożyła apelację. Sprawa jest precedensowa i ma ogromne znaczenie dla wielu podobnych przypadków. Dobrze, że rozstrzygnie ją najwyższa instancja sądowa. JTT Computer upadł w 2004 r. po błędnych decyzjach fiskusa. MCI wyliczył, że z winy organów skarbowych na akcjach byłego lidera IT stracił 38,5 mln zł (straty rzeczywiste i tzw. utracone korzyści).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kasa wymyka się MCI