Kashkari: dane z rynku pracy pokazują potrzebę dalszych podwyżek stóp

Bloomberg, MD
opublikowano: 07-02-2023, 14:28
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Neel Kashkari, szef Fed w Minneapolis uważa, że styczniowy raport z rynku pracy, który okazał się znacznie lepszy niż oczekiwano, pokazuje potrzebę kontynuacji podwyżek stóp procentowych w USA, informuje Bloomberg.

W piątek poinformowano, że w styczniu amerykańska gospodarka dodała ponad 500 tys. miejsc pracy poza rolnictwem. Oczekiwano niespełna 200 tys. Stopa bezrobocia spadła w styczniu najniżej od 53 lat.

Neel Kashkari, fot. Bloomberg
Neel Kashkari, fot. Bloomberg

- Nikt nie powinien przesadnie reagować na jeden raport. Ale siła sektora usług odgrywa dużą rolę w gospodarce i myślę, że dlatego wielu z nas kieruje tam swoją uwagę – powiedział Kashkari.

Szef Fed w Minneapolis przyznał, że on także był zaskoczony raportem z rynku pracy.

- Pokazał mi, że jak dotąd nie widzieliśmy dużego wpływu naszego zacieśniania na rynek pracy – powiedział Kashkari.

Przyznał, że pojawiły się pewne oznaki, ale określił je jako „stłumione”. Zaznaczył, że nie widział jak dotąd nic, co by skłaniało go do obniżenia oczekiwanej ścieżki podwyżek stóp.

- Obecnie wciąż jestem przy około 5,4 proc. – powiedział Kashkari w CNBC odnosząc się do spodziewanej wartości końcowej stopy procentowej w USA w obecnym cyklu podwyżek. Po niedawnej podwyżce główna stopa wynosi obecnie 4,50-4,75 proc. Projekcja Fed dotycząca stopy końcowej szacuje ją na 5,1 proc.

- Musimy podwyższać stopy agresywnie aby ograniczyć pułap dla inflacji, a potem pozwolić polityce monetarnej działać na swój sposób w gospodarce. Zawsze możemy się cofnąć aby pozwolić inflacji kierować polityką niż pozwalać aby politykę kształtowały nasze modele – powiedział szef Fed w Minneapolis.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane