Kasy bliżej własnego banku

JBR
opublikowano: 31-05-2007, 00:00

SKOK im. Kardynała Wyszyńskiego nie może się sprzeciwiać utworzeniu banku — orzekł wczoraj sąd administracyjny.

SKOK im. Kardynała Wyszyńskiego nie może się sprzeciwiać utworzeniu banku — orzekł wczoraj sąd administracyjny.

Kasa Krajowa SKOK, zrzeszająca wszystkie Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK-i), wraz z Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych SKOK i Towarzystwem Ubezpieczeń SKOK Życie od dwóch lat starają się o zgodę na utworzenie banku. Bank Oszczędnościowo-Kredytowy obsługiwałby rozliczenia w grupie SKOK. Na jego powstanie nie zgadza się SKOK im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Wrześni. Obawia się, że nowo powstały bank z czasem zacząłby prowadzić działalność konkurencyjną w stosunku do innych SKOK-ów, a SKOK-i byłyby zmuszone do prowadzenia w nim rachunków. Ponadto SKOK-i byłyby m.in. zobowiązane prowadzić ajencje banku w swoich oddziałach.

SKOK im. Wyszyńskiego zażądała dopuszczenia jej na prawach strony do postępowania o udzielenie zgody na utworzenie banku. Komisja Nadzoru Bankowego (KNB) dwukrotnie odmówiła.

— SKOK z Wrześni nie ma w sprawie tzw. interesu prawnego. Stroną są założyciele banku. Kwestie poruszane przez SKOK im. Wyszyńskiego to kwestie praktyczne, a nie prawne — uważa Leszek Paczkowski, radca prawny KNB.

Wczoraj rozstrzygnięcie KNB podtrzymał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

— Członek spółdzielni nie ma prawa strony w postępowaniu, które zmierza do utworzenia banku przez tę spółdzielnię. Ma w tym postępowaniu tylko subiektywny interes, nie prawny — stwierdził sędzia Zbigniew Rudnicki.

Wyrok nie jest prawomocny, SKOK może odwołać się do NSA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JBR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kasy bliżej własnego banku