Czytasz dzięki

Kasyna w Makau odnotowały trzecią roczną stratę z rzędu

opublikowano: 02-01-2017, 07:53

Trzeci rok z rzędu spadły przychody generowane przez kasyna w Makau. W 2016 r. wpływy z hazardu w tej byłej portugalskiej kolonio obniżyły się o 3,3 proc. do 223,2 mld MOP (28 mld USD), donosi Reuters.

Dane zaprezentowane przez władze tego chińskiego obszaru  autonomicznego okazały się zgodne z prognozami ekonomistów, którzy oczekiwali spadku rzędu 3-4 proc.

Zobacz więcej

Hazard, kasyno

fot. Bloomberg

Choć  całoroczny wynik mógł rozczarować, jednak zważywszy na rezultaty ostatniego kwartału można mieć nadzieję na zmianę niekorzystnej tendencji. W samym grudniu 2016 r. przychody zwiększyły się w ujęciu rocznym o 8 proc. do 19,8 mld MOP. 

Z kolei w całym 2015 r. przychody zapikowały o 34,4 proc., zaś ekonomiści oczekują, że w bieżącym roku w końcu podskoczą one wo 7 proc. 

Eksperci wskazują, że jedną z przyczyn zauważalnej poprawy było otwarcie nowych obiektów, które przyciągnęły nowych turystów. Prowadzona przez Pekin ostra polityka walki z korupcją doprowadziła do spadku przychodów kasyn w Makau, jedynego miejsca w Chinach gdzie jest  legalny hazard, do pięcioletniego minimum.

Od kilku lat lokalne władze próbują zmienić strukturę gospodarczą naciskając m.in. na deweloperów na inwestycje w obiekty nie związane z hazardem, w celu zmniejszenia uzależnienia tej enklawy od gier. Hazard generuje obecnie około 80 proc. przychodów Makau.

 Tymczasem gospodarka enklawy w trzecim kwartale 2016 r. przerwała dwuletni okres spadku, odnotowując 4-proc. wzrost PKB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane